Czerwiec

Marzec w ogrodzie

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Rozsada z rozsadnika późnych odmian warzyw kapustnych i porów jest już gotowa do sadzenia na miejsce stałe. Aby wspomóc system korzeniowy w regeneracji przy przesadzaniu warto zastosować GOTEO REGENERATOR, w formie oprysku lub podlewamy nim rośliny po posadzeniu.
Wysiewamy i wysadzamy warzywa: sałata, koper, ogórki, fasola szparagowa, buraki ćwikłowe oraz rozsadę warzyw kapustnych, sałaty, szpinaku nowozelandzkiego. Pamiętajmy o zasadach zmianowania, zwłaszcza o tym, by nie uprawiać po sobie gatunków z tej samej rodziny botanicznej. Przedsiewnie możemy nasiona namoczyć w roztworze biostymulatora GREVITAX.
Spulchnianie gleby na zagonach poprawia strukturę gleby i pomaga w ograniczaniu występowania szkodników glebowych (pędraki, rolnice), jeśli będziemy je wyłapywać.
Żerowania larwy śmietki kapuścianej można ograniczać poprzez stosowanie MOSPILAN 20 SP rozprowadzając preparat wokół szyi korzeniowej kapustnych.
Usuwanie bocznych pędów u pomidora pozwala nam prowadzić je na 1,2 lub 3 pędy. W uprawie polowej zazwyczaj prowadzi się pomidory na 1 pęd, usuwając wszystkie pędy boczne. Wyrastające rośliny pomidorów należy wzmocnić przywiązując je do palików. Rośliny warto zasilać NAWOZEM DO POMIDORÓW I PAPRYKI.
Intensywny wzrost warzyw w tym okresie wpływa na duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe oraz wodę. Rośliny warto regularnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi, np. NAWÓZ DO WARZYW. Jeśli na początku sezonu zastosowano PLANTACOTE – NAWÓZ DO WARZYW ORAZ DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH, nie ma potrzeby ponownego wzbogacania gleby.
Dłuższe i bardziej obfite kwitnienie pomidora i papryki uzyskamy stosując w postaci oprysku biostymulator TYTANIT, zawierający w swoim składzie tytan (Ti). Możemy go stosować od momentu ukorzenienia się rozsady na miejscu stałym co 10 dni, 2-5 krotnie w sezonie.
Zaraza ziemniaka na ziemniakach oraz na pomidorach pojawia się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Do zwalczania tej choroby zalecany jest RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG oraz POLYRAM 70 WG.
Szkodniki pojawiające się na warzywach bielinki i wciornastki możemy zwalczać preparatem MOSPILAN 20 SP lub SPINTOR 240 SC.
Mszyce na warzywach bobowatych (groch, bób) mogą wystąpić w znacznym nasileniu, wówczas należy zastosować MOSPILAN 20 SP lub SILTAC. Jeśli jednak w pobliżu tych warzyw posadzimy lub wysialiśmy nasturcję, która jest „pułapką” dla mszyc możemy być bardziej spokojni o warzywa. Innym sposobem na ograniczenie mszyc w uprawie bobu jest jego ogławianie tj. usunięcie wierzchołka wzrostu, w którym tworzą one kolonie.
Aksamitki w uprawie warzyw pełnią funkcję ochronną przed nicieniami. Warto te kwiaty wysiewać pomiędzy rzędami roślin uprawnych.
Korzystajmy z tablic lepowych w uprawie pod osłonami. Sygnalizują one skalę problemu, a przy niewielkiej liczbie szkodników chronią rośliny przed ich żerowaniem, poprzez mechaniczne ich wyłapanie.
Kompostowanie resztek pozbiorczych powinno być prowadzone w każdym ogrodzie, dostarcza bowiem cennego kompostu, zwanego przez niektórych czarnym złotem gleby. Aby zintensyfikować rozkład materii organicznej warto wykorzystać preparat PRYZMATIX.

Sad

Chrońmy drzewa po przymrozkach stosując ASAHI SL który zmniejszy stres wywołany przez niekorzystne warunki.
Przeszczepione drzewa wymagają pielęgnacji, polegającej głównie na sprawdzeniu przyjęcia się zrazu, czy wytworzył on liście. Należy rozciąć folię, która mocowała zraz do podkładki i zabezpieczyć zraz przed wyłamaniem, podpierając go gałęzią lub palikiem.
Drzewa i krzewy owocowe oraz truskawki możemy wspomóc stosując biostymulator TYTANIT, który zawiera w swoim składzie tytan (Ti), pierwiastek korzystnie wpływający na kwitnienie i owocowanie.
Nasionnica trześniówka to groźny szkodnik wiśni i czereśni. Aby ograniczyć ich liczebność opryskuje Drzewa preparatem MOSPILAN 20 SP.
Mączniak prawdziwy może pojawiać się na drzewach jabłoni. W pierwszej kolejności wycinamy zainfekowane pędy, kolejno włączamy zabiegi fungicydowe, np. MYTHOS 300 SC, TOPAS 100 EC lub TOPSIN M 500 SC.
Podwiązywanie agrestu piennego, zwłaszcza gdy jest mocno obciążony owocami, uchroni je przed złamaniem.
Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka zaczynają występować na jabłoniach i na śliwach – szkodniki te odpowiedzialne są za robaczywnienie owoców. By je zwalczyć należy zastosować MOSPILAN 20 SP lub SPINTOR 240 SC.
Warto zwalczać gąsienice z rodzaju zwójkówek pojawiające się na śliwie, gruszy, wiśni, czereśni czy leszczynie. W tym celu warto zastosować: MOSPILAN 20 SP.
Przerzedzanie zawiązków jabłoni, śliwy i gruszy pomaga zapewnić wyrównaną wielkość owoców i wpływa na regularność plonowania drzew. Pozostawienie nadmiaru zawiązków może powodować u drzew przemienność owocowania (co 2 lata).
Cięcia pędów i konarów wymagają zabezpieczania powierzchni cięcia MAŚĆ OGRODNICZA P-13 AA lub MAŚĆ OGRODNICZA DELTA CHRON SPRAY. Aby ochronić drzewa przed zgorzelą kory i rakiem drzew warto zastosować oprysk całych drzewek preparatem TOPSIN M 500 SC.
Przyspieszenie rozkładu materii organicznej uzyskamy stosując PRYZMATIX zawierający liofilizowane bakterie i grzyby oraz składniki nawozowe przyspieszające kompostowanie.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Podstawowa pielęgnacja – regularne koszenie trawnika co 7-10 dni jest konieczne, by mieć silnie rozkrzewioną murawę. Ważne by usuwać ściętą trawy z murawy, co zapobiega tworzeniu się gorzej wyglądających miejsc. Jeśli koszenie było krótkie – do 1 cm, część skoszonej trawy możemy zostawić.
Zwalczanie chwastów na trawniku można prowadzić ręcznie lub z wykorzystaniem herbicydów, np. stosując STARANE TRAWNIKI 260 EW, GOLF EXTRA.
Składniki pokarmowe w podłożu uzupełniamy stosując NAWÓZ DO TRAWNIKÓW, gdy zaś zaobserwujemy pierwsze żółknące źdźbła zastosujmy NAWÓZ DO TRAWNIKÓW EXTRA ZIELEŃ.
Do odnowienia zniszczonego trawnika oraz uzupełnienia ubytków po zimie świetnie nadaje się MIESZANKA TRAW REGENERACYJNA LUWR. Można ją stosować do regeneracji wszystkich trawników, zapewnia szybkie uzyskanie gęstej darni i znakomity efekt wizualny. Regenerację trawnika warto rozpocząć od zabiegu zwalczania chwastów środkiem GOLF EXTRA. Inny sposobem jest wykorzystanie GOTEO REGENERACJA TRAWNIKI.
Zwalczając mech na trawniku warto sięgnąć po NAWÓZ DO TRAWNIKÓW Z MCHEM, a na ścieżkach warto wykorzystać SUMIN FINISHER, usuwający mech w całkowicie biodegradowalny sposób.
Regeneracja i napowietrzenie trawnika z wykorzystaniem aeratora skutecznie pomoże odzyskać blask zaniedbanemu trawnikowi.
Nawożenie dla „zapominalskich” – stosując PLANTACOTE – NAWÓZ DO TRAWNIKÓW OZDOBNYCH I REKREACYJNYCH wystarczy, że zaaplikujemy go raz na 3 miesiące.
Nawadnianie trawnika po zastosowaniu nawożenia spowoduje, że składniki pokarmowe w nich zawarte będą szybciej dostępne dla roślin.

Rośliny kwitnące

Siew roślin jednorocznych bezpośrednio do gruntu dotyczy gatunków tj: lwia paszcza, maciejka, nemezja czy aksamitki. Warto nimi uzupełnić puste miejsca np. po tulipanach.
Cebule tulipanów i innych roślin cebulowych należy wykopać po ich przekwitnięciu, kiedy liście zaczynają żółknąć. Zdrowe cebule przechowujemy w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu przez 2 tygodnie, później do końca września przechowujemy je w temperaturze pokojowej w suchym miejscu. Wysadzając je we wrześniu pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed chorobami grzybowymi, stosując ZAPRAWĘ NASIENNĄ T 75 DS/WS.
Pod osłonami lub w wielodoniczkach nadal wysiewamy nasiona bylin i kwiatów dwuletnich (np. bratki, stokrotki czy goździki). Gotową rozsadę lub sadzonki sadzimy na miejsce stałe.

Drzewa i krzewy

Sadząc drzewa i krzewy w pojemnikach najlepiej korzystać z dedykowanego podłoża (np. ZIEMIA DO IGLAKÓW, DO RODODENDRONÓW, AZALII I BORÓWEK) oraz nawozów (np. NAWÓZ DO IGLAKÓW, NAWÓZ DO RODODENDRONÓW, AZALII, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH).
Rdza gruszy może infekować także jałowce płożące. Należy zastosować interwencyjnie zabieg preparatem TOPSIN M 500 SC,a na gruszy zwalczamy patogeny stosując preparaty na parcha SYLLIT 65 WP, MYTHOS 300 SC.
Krzewy i drzewa po przekwitnięciu lilak, azalia należy oczyścić z wszystkich pędy z przekwitniętymi kwiatostanami.
Pamiętajmy o iglakach, stosując 1-2 krotny podlewanie w sezonie z wykorzystaniem NAWOZU BUJNE TUJE I INNE ROŚLINY IGLASTE.
Ścięte pędy i konary należy zabezpieczyć stosując na powierzchni cięcia preparat MAŚĆ OGRODNICZA P-13 AA lub MAŚĆ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
Chrońmy drzewa przed zgorzelą kory i rakiem stosując oprysk całych drzewek preparatem TOPSIN M 500 SC.
Ochrona róż powinna mieć miejsce od połowy czerwca, kiedy to można spodziewać się pojawienia się mszycy różano-szczeciowa oraz innych szkodników. Z chorób mogą wystąpić mączniak prawdziwy oraz czarna plamistość liści róży. Po wystąpieniu pierwszych objawów należy zastosować RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG lub TOPSIN M 500 SC. Przy zwalczaniu mszyc i innych szkodników na różach stosujemy MOSPILAN 20 SP.
Zwalczanie mszyc na różach może być bardzo proste, jeśli wykorzystamy gotowy do użycia AEROZOL NA MSZYCE.

W DOMU

Balkony i tarasy

Podłoże w donicach szybko jest eksploatowane – aby poprawić kondycję roślin warto zastosować OBORNIK UNIWERSALNY.
Uschnięte liście i przekwitłe kwiaty trzeba usuwać, bowiem mogą być one potencjalnym siedliskiem chorób i szkodników, a ponadto zdecydowanie psują obraz całości. U niektórych gatunków (np. pelargonii bluszczolistnej) takie oczyszczanie roślin przedłuża ich kwitnienie.
Nawadnianie roślin w donicach może być kłopotliwe, ze względu na szybkość odparowywania z nich wody – pamiętajmy, by sadząc nowe rośliny zastosować sorbenty np. keramzyt lub hydrożel, które wchłaniają nadmiar wody, oddając go, gdy podłoże zaczyna być suche.
Zmiana aranżacji donic może być połączona z ich higieną – dla ochrony przed glonami donice warto przemyć z wykorzystaniem środka SUMIN LIKWIDUJE ZIELONE NALOTY NA BRUKU.
Rośliny podlewamy, nie opryskujemy (z wyjątkiem interwencyjnego wykorzystania nawozów płynnych przy objawach niedoboru składników pokarmowych np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH, DO ROŚLIN ZIELONYCH, DO PELARGONII I SURFINII, NAWÓZ ROZPUSZCZALNY DO UZYSKANIA BUJNYCH KWIATÓW lub biostymulatorów np. TYTANIT), by nie tworzyć na ich powierzchni tzw. kropli infekcyjnych, w których rozwijać się mogą zarodniki chorób grzybowych i chorobotwórcze dla roślin bakterie.

Rośliny doniczkowe

Pielęgnacja storczyków to podstawa, by rośliny te długi czas cieszyły nas pięknymi kwiatami. Co 2-3 lata należy wymieniać im podłoże stosując SUBSTRAT DO STORCZYKÓW o pH 6,5-7,0. W późniejszym okresie nawozić z wykorzystaniem NAWOZU DO STORCZYKÓW zawierającego schelatowane mikroelementy.
Rozmnażanie wegetatywne z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych lub liściowych warto przeprowadzać wykorzystując żel do ukorzeniania SUMIN MULTIROOTS.
Mycie roślin doniczkowych w warunkach domowych imituje deszcz, co pozwala roślinom lepiej się rozwijać, poprzez oczyszczenie powierzchni liści z kurzu. Po myciu można zastosować nawozy płynne zawierające schelatowane mikroelementy np. NAWÓZ DO ROŚLIN ZIELONYCH, DO ROŚLIN KWITNĄCYCH.

Kalendarz ogrodnika

Lipiec