Grudzień

Grudzień w ogrodzie

Grudzień jako jeden z zimowych miesięcy to czas spoczynku roślin. Czy mamy zatem co robić w grudniu w ogrodzie? Należy doglądać i sprawdzać stan roślin. Nie powinniśmy również zapomnieć o odpowiedniej konserwacji narzędzi by były gotowe na następny sezon. 

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Dbajmy o kompost w pryzmie lub otwartym kompostowniku poprzez okrycie go np. słomą, aby temperatura wewnątrz nie spadła zanadto. Przy dodatnich temperaturach do zamkniętego kompostownika można dodać jeszcze preparat PRYZMATIX, aby podtrzymać procesy fermentacyjne.
Trwają zbiory warzyw odpornych na niską temperaturę – kapusty brukselskiej, jarmużu, roszponki oraz pora, pietruszki i pasternaku, które należy wykopać przed zamarznięciem gleby.
Sprawdźmy materiał siewny, który nam pozostał. Niewykorzystane nasiona mogą przydać się w następnym sezonie, pod warunkiem, że będą dobrze przechowywane (w suchym i chłodnym miejscu) i zabezpieczone przed ewentualnymi szkodnikami.
Zmianowanie to podstawa w zapobieganiu występowania zmasowanych chorób warzyw – warto ustalić, jakie gatunki będziemy uprawiać w nadchodzącym sezonie, pamiętając o najważniejszych zasadach tj. nieuprawianiu warzyw przynależnych do tej samej rodziny bezpośrednio po sobie, oraz ich wymagania pokarmowe.

Sad

Bielenie pni z wykorzystaniem WAPNA DO BIELENIA DRZEW lub WAPNA DO BIELENIA DRZEW SUPER BIEL powinno się wykonać na początku zimy, przed nadejściem silnych mrozów. Chroni je to przed pękaniem, bo biały kolor odbija promienie słoneczne, a kora drzew nie nagrzewa się zbytnio. Pamiętajmy, by nie bielić młodych drzewek.
Zimowa lustracja sadu dotyczy głównie występowania norników i myszy, które mogą gniazdować pod osłonami z włókniny lub słomy. Obgryzają one szyjkę korzeniową i korzenie nawet kilkuletnich drzew, co jest przyczyną ich usychania na wiosnę.
Zabezpieczamy pnie młodych drzewek stosując siatkę (osłonkę na drzewka owocowe) uniemożliwiającą podgryzanie przez zwierzęta leśne i gryzonie.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Starajmy się nie deptać zmarzniętego trawnika, bowiem uszkadzamy go w ten sposób, torując drogę mikroorganizmom, które mogą być przyczyną ich gnicia.
Jeśli już pojawił się śnieg, to nie składujmy go na trawniku, a na utwardzonym terenie – w ten sposób ograniczamy ryzyko wystąpienia tzw. pleśni śniegowej.

Rośliny kwitnące

Wykopane cebule, kłącza i bulwy bylin niezimujących w gruncie, które są przechowywane np. w piwnicy czy altance w dodatniej temperaturze, należy kontrolować. Te z objawami infekcji należy wyrzucić.
Niewielkie zmiany chorobowe na cebulach, kłączach i bulwach można usunąć ostrym nożem, zabezpieczając miejsce cięcia węglem drzewnym (o silnie absorpcyjnych właściwościach). Po zabezpieczeniu przechowujemy je oddzielnie, bez styczności ze zdrowymi cebulami.
W warunkach domowych można wyprodukować własną rozsadę pierwiosnków, poprzez wysianie ich nasion do miniszklarenek wypełnionych ZIEMIĄ DO WYSIEWU I PIKOWANIA lub ZIEMIĄ UNIWERSALNĄ.
Do odmrażania ścieżek używajmy piasku lub preparatów bezpiecznych dla roślin, niezawierających w swym składzie chlorku sodu, nie doprowadzających do zasolenia gleby.

Drzewa i krzewy

Pamiętajmy o zimozielonych – gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera, od czasu do czasu należy je podlać, bo mimo stanu spoczynkowego, to rośliny te stale transpirują, tracąc zapasy wody.
Otrząsanie roślin ze śniegu chroni je przed odkształceniem i ewentualnym złamaniem.

W DOMU

Balkony i tarasy

Donice z roślinami powinny być już wcześniej zabezpieczone przed mrozem, jeśli nie, to jest to ostatni moment, by to zrobić. Część nadziemną można okryć jutą lub agrowłókniną.

Rośliny doniczkowe

Kwitnące rośliny doniczkowe wymagają teraz dodatkowej troski – w tym okresie kwitną zygokaktus (grudnik), fiołki amerykańskie, cyklameny i poinsecja (gwiazdy betlejemskie) oraz storczyki. Należy je odpowiednio podlewać i zawczasu ustawić w lepiej doświetlonym miejscu. Kwitnącego zygokaktusa nie wolno jednak obracać ani przestawiać – zrzuca wówczas kwiaty i pąki kwiatowe. Storczyki zasilamy NAWOZEM DO STORCZYKÓW, pozostałe gatunki można zasilać niewielką ilością NAWOZU DO ROŚLIN KWITNĄCYCH
Rośliny zaatakowane przez przędziorki powinno się potraktować preparatem MAGUS 200 SC lub ORTUS 05 SC. Działają one powierzchniowo, przy czym MAGUS 200 SC zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, a ORTUS 05 SC tylko ruchome. Nowością jest owadobójczy preparat SILTAC EC zwalczający je w sposób mechaniczny. Zastosowane w nim polimery syntetyczne skutecznie blokują na drodze fizycznej funkcje życiowe szkodników. Można go stosować we wszystkich uprawach (ozdobnych i użytkowych – roślin warzywniczych i sadowniczych oraz zbóż). Eliminuje przędziorki, mszyce, larwy miseczników i ogranicza populację miodówek, wciornastków i mączlika szklarniowego.
Zimą rośliny doniczkowe atakują też wełnowce, które można zwalczać przy użyciu preparatu KOHINOR 200 SL lub wymieniony wyżej preparat SILTAC EC, nie zawierający chemicznych środków ochrony roślin.
W okresie zimowym nie stosujemy nabłyszczaczy do kwiatów, bowiem utrudniają one pobieranie wody przez liście. Przy niskiej wilgotności powietrza rośliny należy zwilżać 2-3 razy w tygodniu.

Polecane produkty

Kalendarz ogrodnika

Styczeń