Kwiecień

Kwiecień w ogrodzie

Gdy …

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw to niezwykle istotny element. Niektórzy nadal korzystają z głębokiego przekopania gleby w okresie późnojesiennym, by wiosną ponownie ją przekopać, a następnie spulchnić. Jednak ze względu na zmieniający się klimat warto pomyśleć o uprawie uproszczonej, obejmującej wiosną jedynie spulchnienie gleby. Aby jednak procesy zachodzące w glebie właściwie się zrównoważyły, należy uzbroić się w kilkuletnią cierpliwość.
Analiza gleby, określająca jej pH oraz zawartość składników pokarmowych powinna być przeprowadzana rokrocznie lub najrzadziej co 2-3 lata. Jeśli pH gleby jest zbyt niskie należy ją zwapnować stosując WAPNO WĘGLANOWE GRANULOWANE. Działa ono szybko, zmieniając pH gleby. Większość gatunków roślin warzywnych preferuje odczyn gleby zbliżony do obojętnego (6,5-7,2).
Organiczne zasilanie gleby poprawia strukturę gleby, wzbogaca jej mikroflorę oraz dostarcza mikroskładników pokarmowych. Jeśli jesienią nie zostało ono przeprowadzone, to pierwsza połowa kwietnia jest dobrym czasem na jej wzbogacenie – warto zastosować OBORNIK GRANULOWANY.
Nawozy zielone można stosować zamiennie z nawożeniem organicznym gleby – jeśli zostały wysiane jesienią, teraz należy je przekopać. Można również je wysiać, tak by przygotować stanowisko pod uprawę warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych i cieplnych.
Produkcja rozsady warzyw wczesnych (kapustnych, sałaty, endywii) pomału dobiega końca, a I połowa miesiąca to dobry czas na jej sadzenie. Na 7-10 dni przed sadzeniem należy rozsadę zahartować, wietrząc szklarnię i ograniczając podlewanie, by na 2-3 dni przed sadzeniem zapewnić jej warunki takie, jak panują na zewnątrz. Sadząc warto wykorzystać preparat GREVITAX.
Wysiewamy do gruntu warzywa o niewielkich wymaganiach cieplnych (sałata, rzodkiewka, buraki ćwikłowe i liściowe, szpinak) lub te powoli kiełkujące (marchew, pietruszka, koper).
W produkcji rozsady warzyw ciepłolubnych (pomidorów, papryki, oberżyny), którą wykorzystamy do sadzenia w połowie maja, często stosuje się pikowanie, czyli przesadzanie siewek z pojemników zbiorczych do wielodoniczek lub docelowych doniczek. Warto zastosować w trakcie pikowania preparat GREVITAX lub po pikowaniu do podlania TYTANIT – te środki są biostymulatorami wspomagającymi rozwój systemu korzeniowego.
Szkodniki pod osłonami (wciornastki, przędziorki, mszyce, skoczogonki, mączliki) mogą być przyczyną obniżonych plonów uprawianych warzyw. Do zwalczania wciornastków należy stosować SPINTOR 240 SC, a skoczogonków MOSPILAN 20 SP. Pierwszy z nich jest alternatywą dla osób, które preferują pro-ekologiczne systemy uprawy roślin, jest bowiem produkowany na bazie bakterii. Do zwalczania przędziorków w uprawie pomidora i ogórka zaleca się preparat roztoczobójczy ORTUS 05 SC oraz FLORAMITE 240 SC. ORTUS zwalcza stadia ruchome przędziorków – larwy oraz osobniki dorosłe. Inny preparat przędziorkobójczy to NISSORUN STRONG, zwalczający wszystkie stadia z wyjątkiem osobników dorosłych, zaś FLORAMITE 240 SC zwalcza wszystkie stadia z wyjątkiem jaj zimowych przędziorków.
Usuwanie chwastów można prowadzić z wykorzystaniem różnych metod – fizycznych (ogrzewanie gleby, wypalanie pojedynczych chwastów) lub mechanicznych – poprzez pielenie oraz chemicznych z wykorzystaniem herbicydów działających na rośliny jednoliścienne, dwuliścienne lub totalne. Ostatnia metoda powinna być wykorzystywana ostatecznie, zwłaszcza w uprawach przydomowych, gdy poprzednie metody zawodzą. FOCUS ULTRA 100 EC oraz FULISADE FORTE 150 EC jest zarejestrowany do stosowania w uprawie niektórych roślin rolniczych, warzywniczych i truskawkach – działa na chwasty jednoliścienne.

Sad

Należy przejrzeć pąki w jabłoniach, by sprawdzić obecność kwieciaka jabłkowca powodującego wygryzienia w pąkach kwiatowych (przy ich obecności tworzą się tzw. łzy jabłoni). Jego szkodliwość warunkowana jest ilością pąków kwiatowych, bowiem przy obfitym kwitnieniu umiarkowana liczebność szkodnika jedynie przerzedza pąki, natomiast przy słabym może doprowadzić do braku kwitnienia i tym samym owocowania.
Przycinanie śliw i brzoskwiń prowadzi się bezpośrednio przed kwitnieniem, przy widocznych rozwijających się pąkach kwiatowych. Skraca się najwyżej wyrastające pędy i 1-2 najstarsze konary, by rozluźnić koronę.
Szczepienie drzew starszych następuje po wznowieniu wegetacji, przy czym najczęściej stosuje się metodę zwaną kożuchówką – za korę podkładki lub innej odmiany np. jabłoni wkładamy skośnie przycięty zraz z3 oczkami odmiany szlachetnej. Proces zrastania jest dość powolny.
Ważne nawożenie – w okresie wiosennym zapotrzebowanie roślin sadowniczych na makro i mikroelementy jest największe. Bardzo istotne jest u młodych roślin, które intensywnie rosną. Warto wykorzystać dedykowany NAWÓZ DO DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH.
Okrywamy truskawki – osłonięcie ich FOLIĄ OGRODNICZĄ lub AGROWŁÓKNINĄ przyśpieszy owocowanie nawet o 2 tygodnie. Podnosi ona temperaturę nawet o 3-4ᵒC, przy czym istotny jest fakt zapewnienia wymiany gazowej.
Ściółkowanie borówki wymagającej kwaśnego podłoża, powinno przeprowadzać się z wykorzystaniem trocin lub rozdrobnionej kory. Ponieważ jednak procesy rozkładu ściółki zużywają zasoby azotu (N) należy glebę wzbogacić w ten pierwiastek stosując granulowany SIARCZAN AMONU lub SALETRY AMONOWEJ. Później należy zastosować NAWÓZ DO BORÓWEK lub NAWÓZ DO RODODENDRONÓW, AZALII, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH.
Ochrona porzeczek i malin przed szpecielami powinna mieć miejsce wiosną, kiedy wielkopąkowiec porzeczkowy wychodzi z pąków w których zimował (najlepiej przeprowadzić obserwacje pędów jesienią i zimą, po opadnięciu liści), tak aby uniemożliwić mu zasiedlanie kolejnych pąków. W tym celu stosujemy ORTUS 05 SC.
Nieproszeni goście w sadzie to także rośliny konkurencyjne – chwasty. W amatorskiej uprawie, gdy zawiodą inne środki warto wykorzystać ATUT HOBBY, herbicyd totalny o działaniu kontaktowym, działający na chwasty oraz mech (na powierzchniach twardych).

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Po porządkach czas na nawożenie by trawa dobrze rosła, można wykorzystać nawozy dedykowane trawnikom: PLANTACOTE – NAWÓZ DO TRAWNIKÓW OZDOBNYCH I REKREACYJNYCH – jego zaletą jest długoterminowe uwalnianie składników pokarmowych, stosuje się go raz na 3 miesiące.
Trawnik z rolki są dobrym, szybkim rozwiązaniem dla murawy, można je rozkładać przez cały sezon od kwietnia do listopada, jednak najkorzystniej rozkładać je wiosną bądź wczesną jesienią. Stosując GOTEO REGENERACJA TRAWNIKI poprawimy ich zdolność do kontynuowania wzrostu po cięciu systemu korzeniowego.
Pielęgnacja trawnika to nie tylko nawożenie, ale głównie systematyczne koszenie, które przyczynia się do lepszego krzewienia. Przy optymalnych warunkach trawę kosimy raz na tydzień, jeśli zaś wiosna nie jest zbyt korzystna wystarczy co 10-14 dni.

Rośliny kwitnące

Dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią po to by je odmłodzić, zmienić czy powiększyć stanowisko. Gleba powinna być staranie przygotowana, wymieszana z nawozem PLANTACOTE – DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE, pozbawiona chwastów. Przy wykorzystaniu tego długodziałającego nawozu kolejny zabieg zasilania należy wykonać w sierpniu (po 4 miesiącach).
Sadzenie roślin cebulowych, niezimujących w gruncie można zacząć w połowie miesiąca (małe cebulki mieczyków) a pod koniec miesiąca, na przełomie IV/V sadzimy większe cebule mieczyków.
Przekwitnięte pędy roślin cebulowych krokusów, tulipanów, narcyzów, hiacyntów należy usuwać, jednak trzeba uważać na liście – powinny one zostać aż do samoistnego zżółknięcia i uschnięcia.
Sadząc rośliny kwitnące np. bratki glebę należy zasilić NAWOZEM DO KWIATÓW OGRODOWYCH, zawierającym większe ilości fosforu (P) i potasu (K), co korzystnie wpływa na przedłużenie kwitnienia.

Drzewa i krzewy

Krzewy przekwitające wierzby, forsycje, migdałki i tawuły wczesne należy przyciąć pod koniec miesiąca (po przekwitnięciu) o połowę ich długości. Zabieg ten ma na celu obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Miejsca nacięć warto zabezpieczyć MAŚĆ OGRODNICZA P 13 AA oraz MAŚĆ OGRODNICZA DELTA CHRON SPRAY Pielęgnacja róż obejmuje zdjęcie osłon (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) i rozgarnięcie kopczyków usypanych jesienią. Krzewy należy przyciąć, zabezpieczając MAŚĆ OGRODNICZA DELTA CHRON SPRAY, oaz zasilić NAWOZEM DO RÓŻ.
Zamieranie pędów migdałowca może mieć miejsce wiosną, w czasie kwitnienia migdałowca (marzec-kwiecień/kwiecień-maj). Pędy roślin zamierają wraz z kwiatami, przy czym liście zasychają i pozostają na pędzie. Aby zniwelować sprawcę (powodującego także brunatną zgniliznę drzew pestkowych zwaną moniliozą) należy zastosować TOPSIN M 500 SC.
Pojawiające się mszyce i ochojniki na drzewach iglastych zwalczamy stosując zabiegi przeciwko mszycom i ochojnikom z wykorzystaniem preparatu MOSPILAN 20 SP.
Plamistości i zamieranie liści różaneczników są wywołane przez grzyby, dobrze rozwijające się na roślinach osłabionych zimą. W przypadku stwierdzenia pierwszych objawów należy zastosować TOPSIN M 500 SC.
Przy sadzeniu sadzonek zielnych lub zdrewniałych można wykorzystać SUMIN MULTIROOTS, zapewniający lepszy i szybszy przyrost masy korzeniowej.
Magnolia to dość wymagający gatunek, co dotyczy także potrzeb pokarmowych. Należy je stale zasilać z wykorzystaniem NAWOZU DO MAGNOLII, który wpływa także na pH gleby utrzymując je na poziomie 5,5-6,0.

W DOMU

Balkony i tarasy

Hartowanie rozmnożonych roślin wieloletnich pelargonia, uczep, fuksja, pozyskanych z sadzonek ukorzenianych w lutym jest ważnym elementem. Trzeba je bowiem przygotować do warunków zewnętrznych wystawiając je na kilka godzin dziennie na zewnątrz, systematycznie go wydłużając.
Rośliny w pojemnikach mają wyższe wymagania niż rośliny rosnące w gruncie, bowiem dysponują jedynie ograniczoną ilością podłoża – należy je systematycznie zasilać, korzystając z np. NAWOZU DO: IGLAKÓW; PELARGONII, SURFINII I INNYCH PETUNII; TRUSKAWEK, POZIOMEK, MALIN I JEŻYN uprawianych w pojemnikach; POWOJNIKÓW I INNYCH ROŚLIN PNĄCYCH; AZALII, RODODENDRONÓW, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH.
Produkując rozsadę jednorocznych roślin ozdobnych należy pamiętać o tym, że nie pikujemy gatunków tj.: smagliczka, groszek pachnący, lewkonia, godecja, nasturcja, mak czy pozłotka. Te gatunki wysiewamy bezpośrednio do doniczek.
Impregnacja nowych ceramicznych donic przed porastaniem glonami i porostami może być niezwykle istotna. Stosując SUMIN LIKWIDUJE ZIELONE NALOTY NA BRUKU na długi czas pozbędziemy się tego problemu.

Rośliny doniczkowe

Rośliny uprawiane w pomieszczeniach są teraz w fazie intensywnego wzrostu, jednak warunki klimatyczne mogą ulec zmianie – kończy się sezon grzewczy, zatem roślin nie należy już tak często podlewać – wyznacznikiem powinno być suche (ale nie przesuszone) podłoże.
Nadal stosujemy nawozy zwłaszcza u gatunków które niebawem będą kwitły lub kwitną, bowiem wówczas ich potrzeby pokarmowe są wyższe. W zależności od preferencji możemy sięgnąć po nawozy granulowane, płynne lub o przedłużonym działaniu np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH; ZIELONYCH; KAKTUSÓW; STORCZYKÓW; PELARGONII I SURFINII; PALM, DRACEN I JUK; PLANTACOTE – NAWÓZ DO ROŚLIN DOMOWYCH I BALKONOWYCH.
By pozbyć się nieproszonych gości z domu można zastosować PŁYTKĘ OWADOBÓJCZĄ, zawierającą aż 4 substancje czynne, chroniąc dom przed owadami biegającymi (rybiki, mrówki, karaluchy) oraz latającymi (komary, meszki, mole, muchy). Z kolei na muchy i osy można zastosować także PUŁAPKĘ WABIĄCĄ, do której można później dokupić sam PŁYN WABIĄCY.

Kalendarz ogrodnika

Maj