Listopad

Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie to czas kiedy możemy cieszyć się barwami jesieni, ale to również czas na ostatnie porządki i przygotowanie roślin do zimy przed nadchodzącymi przymrozkami. Jakie prace są do wykonania w ogrodzie w listopadzie? 

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Zbieramy świeżą zieleninę – np. szpinak, endywię czy rokiettę siewną lub pietruszkę naciową, jeśli zostały wysiane w sierpniu. Znoszą one krótkotrwałe spadki temperatur i rosną nadal w temperaturze 10-15ᵒ
Do regulacji pH gleby należy zastosować SUMIN WAPNO WĘGLANOWE GRANULOWANE, ekologiczny nawóz produkowany z naturalnych kopalin.
Zimujące w gruncie lub zbierane zimą warzywa (np. por, kapusta włoska lub szpinak, sałata czy endywia w uprawie ozimej) warto okryć FOLIĄ OGRODNICZĄ lub AGROWŁÓKNINĄ.
Sadzimy czosnek ozimy, tak by ząbki zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy.
Zadbajmy o bilans wodny gleby, pozostawiając ją okrytą resztami roślinnymi, pod warunkiem, że nie były porażone przez choroby. Jeśli wcześniej nie zastosowano nawożenia organicznego lub mineralnego warto zastosować np. SUMIN-OBORNIK GRANULOWANY, NAWÓZ DO TRAWNIKÓW JESIENNY lub NAWÓZ DO IGLAKÓW JESIENNY PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9)], preparaty te płytko mieszamy z glebą wraz z resztami pozbiorczymi na głębokość ok. 3-4 cm.

Sad

Szykujemy zimowe zabezpieczenia dla winorośli i jeżyny bezkolcowej, zdejmując ich pędy z konstrukcji, kładąc na glebie oraz przykrywając ziemią i słomą. U jeżyny konieczne jest wycięcie pędów, które już owocowały. Miejsca cięcia zabezpieczamy MAŚCIĄ OGRODNICZĄ P-13 AA lub MAŚCIA OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
Pielęgnujemy młode nasadzenia drzew i krzewów owocowych; jeśli gleba wokół nich jest sucha należy je podlać ok. 10 litrami wody. Aby ochronić je przed mrozem, warto je kopczykować glebą na wysokość ok. 30 cm.
Pobieramy sadzonki zdrewniałe porzeczek, aronii i winorośli, po pierwszych przymrozkach, ale przed nadejściem mrozów. W tym celu należy ściąć sekatorem długie, jednoroczne pędy; następnie dzielimy je na odcinki z minimum 3 pąkami. Tak przygotowane sztobry przechowujemy w chłodnym miejscu do wiosny, kiedy to wykorzystamy je do sadzenia. Krzewy po pobraniu sadzonek warto zabezpieczyć w miejscu cięcia MAŚCIĄ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Zapobiegamy występowaniu tzw. pleśni śniegowej, poprzez usunięcie skoszonej trawy i zgrabienie opadłych liści. Na okres zimowy najlepiej pozostawić trawnik o wysokości 4-5 cm. Ostatnie koszenie wykonujemy najdalej na początku miesiąca, co powinno być ostatecznością. Zbyt nisko przycięty trawnik narażony jest na wymarznięcie, a zbyt wysoka trawa sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej.
Zakładanie trawnika z rolki może mieć miejsce jeszcze w listopadzie, choć korzystniejsze są wcześniejsze terminy, tak, by trawa zdążyła się ukorzenić. Można zastosować preparat GOTEO REGENERACJA TRAWNIKI, który poprawia rozwój systemu korzeniowego, przyspiesza wznowienie wzrostu po posadzeniu i regenerację systemu korzeniowego.

Rośliny kwitnące

Usuwamy jednoroczne rośliny z grządek, przygotowując stanowiska na następny rok. Podobnie jak w przypadku warzywnika, glebę można zasilić SUMIN-OBORNIK GRANULOWANY, który korzystnie wpływa na zawartość mikroelementów w podłożu, lub wykorzystać inne, jesienne nawozy mineralne [np. NAWÓZ DO TRAWNIKÓW JESIENNY lub NAWÓZ DO IGLAKÓW JESIENNY PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9)]
Kopczykujemy krzewy i pnącza, tj. róże, powojniki, miliny czy glicynie usypując wokół pędu kopczyk na wysokość 20-30 cm.

Drzewa i krzewy

Osłaniamy przed mrozem wrażliwe na przemarzanie rośliny, szczególnie wówczas, gdy przewiduje się brak okrywy śnieżnej. Warto wcześniej zgromadzić gałęzie świerkowe lub sosnowe, słomę, korę, trociny, worki jutowe czy agrowłókinę.
Pobieramy sadzonki zdrewniałe krzewów liściastych derenia, kaliny, śnieguliczki czy jaśminu. Krzewy po pobraniu sadzonek warto zabezpieczyć w miejscu cięcia MAŚCIĄ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY przed możliwością zakażenia i przemarznięcia.

W DOMU

Balkony i tarasy

Zabezpieczamy doniczki z roślinami, które w gruncie są mrozoodporne, zaś w małych doniczkach łatwo przemarzają. Można je zadołować w ogrodzie lub wstawić do dużych pojemników, wypełnionych np. papierem lub korą, a ziemię wokół nich przykryjmy korą lub suchymi liśćmi.
Podlewamy przed mrozem sowicie te rośliny, które zimują na balkonie. Należy sprawdzić, czy otwory odpływowe są drożne, tak by nadmiar wody mógł wypłynąć z pojemników.

Rośliny doniczkowe

Nawozimy kwitnące rośliny krótkiego dnia, np. storczyki, stosując specjalnie dobrany pod względem składu pierwiastków NAWÓZ DO STORCZYKÓW
Mimo zasady zimowego braku nawożenia rośliny zielone warto zasilać nawozami przeznaczonymi do ich uprawy (NAWÓZ DO ROŚLIN ZIELONYCH), stosując o połowę mniejsze dawki w dwukrotnie dłuższych odstępach czasu, bowiem rośliny w doniczkach nie przechodzą w typowy stan spoczynku.

Polecane produkty

Kalendarz ogrodnika

Grudzień