Czasem luty się zlituje, że człek prawie wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.
To przysłowie idealnie charakteryzuje pogodę w lutym. Przyroda jest jeszcze uśpiona, jednak możemy powoli rozpocząć planowanie zbliżającego się sezonu. Zadbać o zakup nasion, nawozów czy też środków ochrony roślin. W połowie miesiąc można rozpocząć produkcję rozsady warzyw, a w sadzie zająć się przycinaniem drzew (jabłoń i grusza).
OGRÓD UŻYTKOWY
Warzywnik
Zimowe miesiące to czas odpoczynku od prac w warzywniku, jednak warto je zagospodarować – na planowanie upraw, poszukiwanie nowości i dostarczanie świeżych witamin z pędzonych warzyw (cebuli, szczypiorku, selera, pietruszki) oraz kiełków.
Możemy rozpocząć produkcję rozsady w dobrze nasłonecznionym miejscu – warzyw takich jak: cebula zwyczajna, por, seler, sałata. Gwarancją uzyskania zdrowych sadzonek są sprawdzone nasiona oraz podłoże. Idealnie sprawdzi się Ziemia do wysiewu i pikowania na bazie torfu wysokiego o drobnej strukturze, ułatwiającej kiełkowanie nasion oraz wzbogacona startową dawką nawozu.
Przygotowanie inspektów/tuneli – jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to należy glebę w nich osłonić np. słomą lub folią, by nie przemarzły zbyt mocno.
Zdołowane warzywa (por, warzywa korzeniowe w kopcach) należy przeglądać, usuwając te psujące się.
Sad
Sprawdźmy sadzonki zdrewniałe, które pozyskaliśmy jesienią. Trociny, w których są przechowywane, powinny być lekko wilgotne, ale nie mokre.
Usuwamy i niszczymy zasuszone mumie na drzewach owocowych, które są miejscem zimowania Monilinia laxa oraz Monilinia fructigena czyli moniliozy (brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych i pestkowych).
Rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów najbardziej odpornych na mróz tj. minimum kilkuletnie jabłonie, czarne i czerwone porzeczki, najlepiej pod koniec miesiąca. Po zabiegu należy pamiętać o zabezpieczeniu ran, najlepiej przy użyciu Maści ogrodniczej półpłynnej Sumin, Maści ogrodniczej P-13 AA, albo Maści ogrodniczej Delta Chron w formie sprayu.
Jeżeli jeszcze nie wykonaliśmy bielenie kory drzew, to należy niezwłocznie to zrobić stosując Sumin wapno do bielenia drzew SUPER BIEL. Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza występowanie uszkodzeń mrozowych, powstających z powodu wysokiej różnicy temperatur, jakie występują o tej porze roku.
Konserwujemy narzędzia ogrodnicze, np. sekatory, nożyce, piły. Metalowe elementy warto natłuścić, aby ograniczyć ryzyko korozji.
OGRÓD OZDOBNY
Trawnik
Zalegający zmrożony śnieg warto trochę „pokruszyć”, aby zapewnić dostęp powietrza i ograniczyć wystąpienie tzw. pleśni śniegowej.
Rośliny kwitnące
Załóżmy ochrony przeciwmrozowe jeśli styczeń był stosunkowo ciepły, to w lutym jest ostatni moment, by uchronić rośliny, które są podatne na mrozy.
Drzewa i krzewy
Zimą można pobrać sadzonki zdrewniałe derenia białego, jaśminowca, forsycji, pięciorników czy śnieguliczek. Pobieramy je z pędów jednorocznych o grubości 0,5-1,0 cm, obcinając odcinki o długości ok. 25 cm. Następnie umieszczamy je w wilgotnym torfie albo trocinach i wczesną wiosną wysadzamy do gruntu.
Rośliny iglaste czy inne gatunki zimozielone rosnące w szpalerach można osłaniać przed mroźnymi wiatrami agrowłókniną lub zieloną cieniówką. Mogą one być przyczyną brązowienia w sezonie wegetacyjnym.
Gdy tylko słupek rtęci przekroczy 0°C możemy rozpocząć przycinanie drzew i krzewów liściastych. Usuwamy pędy uszkodzone, krzyżujące, ale również możemy odmłodzić krzewy poprzez ich mocne przycięcie ( całej korony, albo najstarszych pędów) i pozostawienie około 20-50 cm nad ziemią. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć Maścią ogrodniczą półpłynną Sumin, Maścią ogrodniczą P-13 AA, albo Maścią ogrodniczą Delta Chron w formie sprayu.
W DOMU
Balkony i tarasy
Zimozielone rośliny rosnące w pojemnikach podczas odwilży podlewamy, a w czasie słonecznych dni warto osłonić je cieniówką lub agrowłókniną w celu ograniczenia transpiracji i ochroni przed mroźnymi wiatrami.
Rośliny zimujące w pomieszczeniach należy podlewać, najlepiej co 2 tygodnie. Pędy, które wyrosły zimą można skrócić i wykorzystać na sadzonki (fuksje, pelargonie, werbeny).
Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe powoli budzą się z zimowego spoczynku, dlatego zwiększamy intensywność podlewania oraz nawożenia.
Suche powietrze i wysoka temperatura w sezonie grzewczym sprzyja rozwojowi przędziorków, dlatego pamiętajmy o zraszaniu roślin. Jednak, gdy tylko zauważymy delikatną pajęczynkę oraz jaśniejsze punkty na liściach, niezwłocznie należy zastosować środek Magus 200 SC lub Ortus® 05 SC. Pierwszy z nich działa powierzchniowo, zwalczając wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, drugi zwalcza tylko ruchome szkodniki. Sprawdzą się również preparaty z linii Sumin Zielona Apteka o mechanicznym działaniu Laser® 940 EC, Laser® RTU, bądź Siltac EC.
Pod koniec miesiąca możemy również rozpocząć przesadzanie.
Rośliny doniczkowe
Często luty przynosi nam powiew wiosny i to sygnał, aby wybrać się na spacer do naszego sadu by sprawdzić w jakiej fazie znajdują się pąki brzoskwini. Gdy są nabrzmiałe, a temperatura przekracza 6 °C to idealny moment na wykonanie oprysku przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Do zabiegu stosujemy Syllit 65 WG w dawce 13 g/5-15 l wody. Należy pamiętać o dokładnym pokryciu pędów cieczą roboczą.
Sprawdzamy czy na roślinach doniczkowych nie występują szkodniki – przędziorki, wełnowce, tarczniki. W przypadku wystąpienia insektów możemy sięgnąć po preparaty z linii Sumin Zielona Apteka o mechanicznym działaniu Laser® 940 EC, Laser® RTU, bądź Siltac EC, albo konwencjonalne środki takie jak Magus 200 SC, Ortus® , Karate Spray RTU, Karate Spray Aerozol lub Mospilan 20 SP.