Październik

October październik w ogrodzie

Październik do bardzo pracowity czas w ogrodzie by przygotować gród do nadchodzącej zimy. To miesiąc dość deszczowy i już znacznie chłodniejszy, a pomimo to są jeszcze rośliny które kwitną w październiku. Podpowiadamy jakie prace należy koniecznie wykonać w ogrodzie w październiku.

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Październik jest jeszcze miesiącem zbiorów warzyw korzeniowych (zaczynając od gatunków najbardziej wrażliwych na niskie temperatury tj. buraki ćwikłowe i selery), kapustnych czy nawet liściowych (sałaty, szpinaku, rokietty siewnej, roszponki). Resztki pozbiorcze, o ile są zdrowe, przeznaczamy na kompost lub pozostawiamy jako ściółkę na glebie.
Nie należy zapominać o nawożeniu organicznym i mineralnym gleby – co 3-4 lata warto zastosować kompost, obornik lub OBORNIK GRANULOWANY, co korzystnie wpłynie na strukturę gleby. Nawożenie mineralne fosforem (P) i potasem (K) w postaci nawozów jednoskładnikowych oraz wapnowanie powinno być przeprowadzone w oparciu o analizę gleby. W przypadku, gdy nawożenie organiczne stosowane było 2 lata temu i braku możliwości wykonania analizy gleby, można zastosować nawozy wieloskładnikowe, nie zawierające w swoim składzie azotu (N), np. NAWOZEM DO TRAWNIKÓW JESIENNYM lub NAWOZEM DO IGLAKÓW JESIENNYM PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9).
W uprawie amatorskiej jesienną analizę gleby powinno się przeprowadzać przynajmniej co 2-3 lata, aby określić poziom pH gleby oraz zawartość fosforu i potasu. Odczyn gleby ma istotny wpływ na wzrost roślin oraz ich jakość, a także na pobieranie składników pokarmowych – większość roślin warzywnych preferuje pH zbliżone do obojętnego.
Regulacja odczynu gleby to ważny zabieg pielęgnacyjny – w oparciu o analizę gleby należy zastosować odpowiednią dawkę szybko działającego, w pełni ekologicznego WAPNA WĘGLANOWEGO GRANULOWANEGO.
Zasilamy kompostowniki wrzucając do nich części roślin pozostałe po zbiorach. Aby przyśpieszyć proces kompostowania warto zastosować preparat PRYZMATIX, który składa się z wysuszonej masy bakterii kompostowych i kultur grzybów zawartych w specjalnym substracie odżywczym z węglowodanów i protein.

Sad

Sadzenie drzew i krzewów owocowych gatunków jabłonie, wiśnie, śliwy, grusze oraz porzeczki możliwe jest praktycznie do czasu przemarznięcia gleby. Jednak korzenie tych roślin najlepiej rozrastają się w okresie od września do października, dlatego też warto sadzenie przeprowadzić wcześniej. Pamiętajmy, by nasada pnia przy sadzeniu znajdowała się na poziomie gruntu, a miejsce szczepienia było ponad gruntem. Po posadzeniu drzewa i krzewy, jeśli są jeszcze ulistnione, można opryskać roztworem ASAHI SL.
Zabiegi fitosanitarne, tj. grabienie liści to ważny element w ochronie jabłoni przed parchem. Usuwamy w ten sposób źródło infekcji.
Przeprowadzamy zabieg ochrony przed parchem jabłoni, stosując 5% roztwór MOCZNIKA do oprysku drzew i liści zarówno tych pozostałych na drzewach, jak i opadłych, by przyśpieszyć ich rozkład.
Przeprowadzamy zabieg ochrony przed kędzierzawością liści na brzoskwini, stosując po opadnięciu liści preparaty tj. MIEDZIAN 50 WG, MIEDZIAN EXTRA 350 SC.
Przyśpieszenie rozkładu liści drzew owocowych w kompostowniku uzyskujemy poprzez dodanie do niego niedużych ilości nawozów azotowych tj. MOCZNIK.
Zgrabione liście z drzew owocowych można przekompostować bez konieczności układania ich w pryzmy z zastosowaniem preparatu PRYZMATIX.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Trawa wysiana latem powinna być jedynie skoszona na wysokość 5 cm, a nawożenie tak młodego trawnika na jesień nie jest wskazane.
Trawnik wieloletni lub wysiany wiosną warto zasilić NAWOZEM DO TRAWNIKÓW JESIENNYM, jeśli nawożenie to nie zostało przeprowadzone wcześniej. Nawóz ten nie zawiera w swoim składzie azotu.

Rośliny kwitnące

Sadzimy rośliny cebulowe przeznaczone do wiosennego pędzenia, wybierając cebule zdrowe i dorodne. Warto zabezpieczyć je poprzez zaprawianie, stosując ZAPRAWĘ NASIENNĄ T 75 DS/WS. Zaprawę stosuje się bezpośrednio przed sadzeniem cebulek, poprzez namaczanie ich w roztworze środka przez ok. 30 minut.
Wykopujemy rośliny cebulowe niezimujące w gruncie mieczyki, dalie i pacioreczniki, gdy ich liście zżółkną i zwiędną.
Oczyszczamy je dopiero kiedy obeschną i przechowujemy w temperaturze 3-12ᵒC.

Drzewa i krzewy

Sadzimy róże, które w tym okresie zdążą się jeszcze ukorzenić. Ważne by miały dobrze rozwinięty system korzeniowy, który należy skrócić do 20-25 cm długości. Jeśli mają taką długość, to skracamy je o 2-3 cm. Uszkodzone korzenie usuwamy. Pamiętajmy by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni przed sadzeniem. Na ukorzenianie sadzonek korzystny wpływ wywiera MULTIROOTS, nawóz w postaci żelu.
Sadzimy drzewa i krzewy iglaste, najlepiej do połowy miesiąca, tak by lepiej się ukorzeniły na nowym stanowisku. Korzenie można przed sadzeniem namoczyć w żelu ukorzeniającym MULTIROOTS Do sadzenia warto wykorzystać dodatek ZIEMI DO IGLAKÓW, zawierających związki stabilizujące pH podłoża. Można również zastosować nawożenie połową zalecanej dawki NAWOZU DO IGLAKÓW JESIENNEGO [zawierający fosfor i potas PK (Ca, Mg, S) 10-11 (4,3-4,5-9)], który nie zawiera azotu (N).
Sadzimy rośliny wrzosowate w odpowiednio przygotowane miejsca, na glebie o pH 4-5,5.
Aby uzyskać odpowiednie dla ich wzrostu podłoże, należy dodać do gleby TORFU KWAŚNEGO. Warto także zastosować nawożenie połową zalecanej dawki z wykorzystaniem NAWOZU DO RODODENDRONÓW, AZALII, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH (NPK 6-10-7), który zawiera niewielki udział azotu (N).

W DOMU

Balkony i tarasy

Zabezpieczamy donice przed mrozem, jeśli rośliny zimują w nich na zewnątrz. Wykorzystujemy w tym celu folię bąbelkową, karton i agrowłókninę zimową. Podłoże od góry posypujemy warstwą kory lub osłaniamy słomą.
Rośliny w donicach zimujące w pomieszczeniach można ostatni raz zasilić połową wskazanej przez producenta dawki, stosując nawozy o stosunkowo niskiej zawartości azotu (N) np. NAWOZU DO IGLAKÓW JESIENNEGO lub NAWOZU DO TRAWNIKÓW JESIENNEGO.

Rośliny doniczkowe

Dbamy o warunki świetlne dla roślin doniczkowych, ustawiając je bliżej okna, jednak z dala od grzejników.
Wstrzymujemy całkowicie nawożenie większości roślin doniczkowych, a podlewanie dostosowujemy do warunków panujących w pomieszczeniach.
Storczyki tworzące pędy kwiatostanowe należy zasilać nawozami dobrze rozpuszczalnymi w wodzie np. NAWOZEM DO STORCZYKÓW pamiętając o tym, by po nawożeniu przepłukać podłoże bieżącą wodą.

Kalendarz ogrodnika

Listopad