Sierpień

Sierpień

Gdy …

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Rośliny warzywne poddane stresom uprawowym (m.in. letnimi upałami) można wspomóc wykorzystując preparat GREVITAX do oprysku roślin.
Sadzimy poplony sałatę, kapustę pekińską, chińską z rozsady. Aby wspomóc ich przyjęcie się na nowym miejscu korzenie moczymy w roztworze stymulatora wzrostu GREVITAX. Można go także stosować do moczenia nasion przed wysiewem np. szpinaku, sałaty czy rzodkiewki.
Intensywne zbiory wielu gatunków warzyw dyniowatych, psiankowatych i kapustnych dostarczają surowców na spożycie bezpośrednie i na przetwory. Ostatnie nawożenie pogłówne można wykonać na początku sierpnia dla warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych (np. kapusta, dynie), później nie stosujemy już nawozów.
Zbiór czosnku prowadzimy wtedy, gdy końcówki liści zaczynają zasychać – opóźnienie zbioru może spowodować powtórne ukorzenianie się główek i ich zagłębianie w glebie. Poprawę struktury gleby uzyskamy stosując OBORNIK GRANULOWANY.
Ogławianie pomidorów wysoko rosnących prowadzimy na początku sierpnia, gdy rośliny wykształciły już 7-8 gron. Usuwamy wierzchołek wzrostu pozostawiając 2 liście nad ostatnim gronem. Pamiętajmy, że zbieranie zapalonych owoców z niżej położonych gron przyśpiesza dojrzewanie pozostałych owoców.
Produkujemy rozsadę warzyw przeznaczonych do uprawy ozimej z wykorzystaniem ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA. Rośliny posadzone na początku września zdążą się ukorzenić i w postaci niewielkich rozet przezimują pod osłoną z AGROWŁÓKNINY.
W ten sposób można uprawiać sałatę, endywię oraz szpinak. Ten ostatni można wysiać bezpośrednio do gruntu.
Kompostownik systematycznie jest zasilany resztkami po zbiorczymi i aby w pełni móc wykorzystać składniki pokarmowe w nich zawarte, należy kompost zwilżać w czasie upałów. Lepszy rozkład materii organicznej zapewni preparat PRYZMATIX, zawierający szczepy bakterii odpowiedzialnych za ich procesy mineralizacji.
Nawozy zielone przynajmniej raz na kilka lat powinny być wysiewane, bowiem pomagają zachować bioróżnorodność; szczególnie korzystna jest facelia, która nie jest spokrewniona z żadnym uprawianym w naszym klimacie warzyw (wyjątkiem jest roślina zielarska – ogórecznik lekarski). Inne popularnie stosowane nawozy zielone to rośliny z rodziny bobowatych (m.in. bobik, łubin, peluszka, saradela).
Niwelowanie skutków stresu u roślin susza czy błędy uprawowe przyczynia się do poprawy plonowania roślin warzywnych. Warto w tym celu zastosować biostymulator GREVITAX.
Zioła, wykorzystywane w kuchni, oprócz smaku i aromatu dostarczają nam wielu cennych substancji leczniczych. Jednym z najprostszych metod utrwalania ziół jest suszenie ich ziela. Suszymy w miejscu przewiewnym, nie nasłonecznionym, bowiem duże nasłonecznienie (a także suszenie w wyższej niż 40ᵒC temperaturze) przyczynia się do utraty substancji biologicznie czynnych.
Zwalczamy zarazę ziemniaka na ziemniakach oraz pomidorach, pojawiającą się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Zalecane jest przemienne stosowanie preparatów tj.: RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG, MIEDZIAN EXTRA 350 SC, CABRIO DUO 112 EC, POLYRAM 70 WG, CURZATE CU 49,5 WP.
Zapobieganie niedoborom wapnia (Ca) w uprawie pomidora i papryki eliminuje chorobę nieinfekcyjną suchą zgniliznę wierzchołków owoców pomidora i papryki (myloną z zarazą ziemniaka przez początkujących ogrodników). Suche plamy pojawiają się tylko na wierzchołkach owoców. W uprawie należy unikać dużych dawek azotu (N), który jest inhibitorem wapnia (Ca) przez co ten pierwiastek nie jest pobierany w odpowiedniej ilości z podłoża oraz dbać o dobrą wilgotność podłoża. Interwencyjnie należy wykonać oprysk z chlorku wapnia (CaCl2) lub saletry wapniowej – nawozów o dużej zawartości wapnia. Można także wykorzystać do podlewania NAWÓZ ZAKWASZAJĄCY, zawierający 5% Ca w swoim składzie.
Zwalczanie alternariozy pomidora, ziemniaków i marchwi prowadzimy z użyciem AMISTAR 250 SC oraz CABRIO DUO 112 EC, jednak należy pamiętać by zabiegi były powtarzane co 7-10 dni.
Szara pleśń w uprawie warzyw może być zwalczana tradycyjnymi środkami: SIGNUM 33 WG, ROVRAL AQUAFLO 500 SC (do zaprawiania), a w uprawie ziół SWITCH 62,5 WG.
Mączniaki rzekome dyniowatych, mączniak rzekomy cebuli i mączniak prawdziwy marchwi występują w niesprzyjających warunkach pogodowych (zimno, wilgotno). Zwalczamy je stosując skuteczne preparaty m.in. AMISTAR 250 SC czy RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.
Szkodniki kapustowatychin. bielinek kapustnik i tantniś krzyżowiaczek zwalczamy preparatem MOSPILAN 20 SP lub SPINTOR 240 SC.
Mszyce często występują na grochu i bobie. W przypadku silnej inwazji można zastosować MOSPILAN 20 SP lub KARATE ZEON 050 CS, pamiętając o przestrzeganiu okresu karencji.
Śmietki (kapuścianączy cebulankę) żerujące przy szyjkach korzeniowych kapusty i cebuli należy zwalczać preparatem MOSPILAN 20 SP.

Sad

Cięcie drzew pestkowych przeprowadzamy w sierpniu, przy suchej i ciepłej pogodzie. Cięcia te są bezpieczniejsze dla drzew wiśni i czereśni, bowiem ryzyko porażenia chorobami bakteryjnymi i grzybowymi jest wówczas najmniejsze. Warto jednak grubsze konary zabezpieczyć po cięciu stosując MAŚĆ OGRODNICZĄ P-13 AA lub MAŚĆ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
Obfite zbiory i dobre zapasy możemy uzyskać dobierając termin zbioru – odmiany letnie jabłoni i gruszy zbiera się na kilka dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej; jesienne na tydzień (gruszki) lub 2 tygodnie (jabłka) przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej.
Zabezpieczanie gałęzi drzew owocowych przed złamaniem poprzez stosowanie podpór zmniejszy straty plonów.
Sadzenie truskawek i poziomek przeprowadzamy na przygotowanym tj. odchwaszczonym, zasilonym kompostem lub OBORNIKIEM GRANULOWANYM oraz NAWOZEM DO NAWOŻENIA TRUSKAWEK I POZIOMEK. Najlepiej sadzić je przy pochmurnej pogodzie, bowiem ich system korzeniowy bardzo szybko przesycha i może być przyczyną nieprzyjęcia się roślin na miejscu stałym.
Truskawki zwisające można uprawiać także w gruncie – niektóre z nich to odmiany powtarzające, które owocują dwukrotnie aż do przymrozków, a kwiaty tworzone w drugim terminie nie są atakowane przez kwieciaka malinowca.
Odchwaszczanie truskawek po zbiorach to ważny zabieg pielęgnacyjny. Prowadzimy je ręcznie lub z wykorzystaniem środka FUSILADE FORTE 150 EC.
Opaski z papieru falistego zakładane na pniach drzew ograniczają populację owocówek, jeśli będą systematycznie sprawdzane i oczyszczane z ich gąsienic. Jeśli występują one w dużym nasileniu należy zastosować MOSPILAN 20 SP.
Ochrona gruszy i jabłoni przed szarą pleśnią – należy zastosować oprysk z preparatu SWITCH 62,5 WG, także w przypadku gorzkiej i mokrej zgnilizny (14 i 7 dni przed zbiorem) lub preparatem TOPSIN M 500 SC na 14 dni przed zbiorem na gorzką zgniliznę.
Ochrona przed owocóweczkami w czasie owocowania drzew możliwa jest z wykorzystaniem preparatu MOSPILAN 20 SP.
Przędziorki na jabłoni i gruszy zwalczamy z wykorzystaniem środków tj. NISSORUN STRONG 250 SC, ORTUS 05 CS, SILTAC EC.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Aeracja trawnika ma na celu poprawę stosunków powietrzno-wodnych, ograniczenie liczebności szkodników glebowych oraz poprzez osuszenie wierzchniej warstwy murawy zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i wyrastaniu mchu. Aerację wykonujemy poprzez pionowe 10-15 cm otwory wgłębne. Później można zastosować dosiew nasion MIESZANKA TRAW REGENERACYJNA LUWR.
Zabiegi pielęgnacyjne koszenie, podlewanie i nawożenie są niezbędne w okresie letnim. W 2-3 tygodnie po aeracji można ponownie mulczować trawnik, stosując ściętą i rozdrobnioną w czasie koszenia trawę.
Zasilanie trawnika w składniki pokarmowe prowadzimy wykorzystując NAWÓZ DO TRAWNIKÓW EXTRA ZIELEŃ. Na trawniku z mchem warto sięgnąć po NAWÓZ DO NAWOŻENIA TRAWNIKÓW Z MCHEM.
Mech możemy zwalczyć stosując naturalny preparat SUMIN FINISHER, usuwający również glony i wątrobowce.

Rośliny kwitnące

Piwonie wymagają szczególnej troski w pierwszych latach po sadzeniu. Regularne ich nawożenie (np. raz na 4 miesiące z wykorzystaniem PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE) sprzyja ich wzrostowi i tworzeniu kwiatów. Mogą rosnąć na jednym stanowisku przez kilka, a nawet kilkanaście lat.
Przesadzanie piwonii powinno mieć miejsce po najwcześniej po 5 latach – należy je wykopać ostrożnie, tak by nie uszkodzić korzeni. Karpy dzielimy na mniejsze części, sadząc na nowym stanowisku w dołkach o głębokości 50 cm. Na dno stosujemy dobrze rozłożony kompost lub OBORNIK GRANULOWANY który mieszamy z glebą lub ZIEMIĘ UNIWERSALNĄ.
Rozmnażanie bylin najlepiej prowadzić w czasie pochmurnej i deszczowej pogody. Po wykopaniu kęp dzielimy je na mniejsze (np. płomyka szydlastego, rozchodników, fiołków, żagwinów i goździków).
Nawożenie roślin kwitnących należy zacząć sukcesywnie ograniczać, nawet jeśli gatunki te kwitną do jesieni. Ich przyrosty nie są duże, więc ich potrzeby również maleją. Jedynie w przypadku dalii nie zmieniamy intensywności nawożenia – możemy w ich uprawie stosować nawozy o przedłużonym działaniu PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE lub NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH.
Sadzenie kwiatów dwuletnich z rozsadnika na kwietnik powinno być poprzedzone przygotowaniem gleby – oczyszczeniem jej z chwastów, zasileniem w składniki pokarmowe np. PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE.
Miejsce dla roślin cebulowych tj. tulipany należy przygotować usuwając chwasty i wzbogacić w składniki pokarmowe stosując NAWÓZ DO KWIATÓW CEBULOWYCH. Tulipany mogą rosnąć na tym samym miejscu w odstępach 3-4 letnich, ze względu na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Czosnki ozdobne należy wykopać w tym miesiącu, oczyścić i oddzielić cebulki przybyszowe. Cebule selekcjonujemy, usuwając te z objawami chorób i przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu.
Puste miejsca po roślinach ozdobnych można zagospodarować wysadzając na nich warzywa z rozsady o krótkim okresie wegetacji, mających także walory ozdobne np. sałaty listkowe typu Lollo Rossa lub Lollo Bionda oraz dębolistne, jarmuż lub buraki liściowe o barwnych ogonkach liściowych.
W walce ze ślimakami pomocne będą preparaty ŚLIMAK ŻEL oraz PEŁZAKOL EXTRA GR.
Chroniąc rośliny przed przędziorkami warto zastosować preparat MAGUS 200 SC.

Drzewa i krzewy

Sadząc nowe rośliny pamiętajmy o ich nawożeniu – warto zastosować np. NAWÓZ DO ŻYWOPŁOTÓW, DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH. Jeśli gleba nie spełnia wymagań uprawianych gatunków wskazane jest uzupełnienie go dedykowanym podłożem np. ZIEMIĄ DO IGLAKÓW, DO RODODENDRONÓW, AZALII I BORÓWEK.
Brązowienie lub żółknięcie igieł, zamieranie pędów roślin iglastych należy zwalczać preparatem TOPSIN M 500 SC, a fytoftorozę preparatami PROPLANT 722 SL, RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.
Ograniczamy nawożenie azotowe, bowiem podobnie jak w przypadku bylin wzrost roślin nie jest już tak intensywny. Żeby jednak dobrze przygotować je do nadchodzącej zimy można wykorzystać NAWÓZ DO TRAWNIKÓW – JESIENNY nie zawierający azotu (N), ale dostarczający fosforu (P) i potasu (K).
Ostatnie cięcia formujące roślin i żywopłotów liściastych, zrzucających liście na zimę mogą być prowadzone w tym miesiącu. Nowe przyrosty skracamy maksymalnie o połowę. U roślin iglastych robimy to pod koniec miesiąca, ale nie później, by zdążyły one zdrewnieć.
Pobieramy sadzonki roślin iglastych (np. jałowców, żywotników, cyprysików) odrywając przed cięciem ok. 10 cm odcinki tegorocznych przyrostów z fragmentem starszego pędu. Sadzonki ukorzeniamy z wykorzystaniem SUMIN MULTIROOTS umieszczając je w ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA. Sadzonki warto wstawić do miniszklarenki, w której od czasu do czasu będziemy je zraszać.
Tniemy lawendę i glicynię, by w przyszłym roku uzyskać obfite kwitnienie. Lawendę przycinamy nadając jej kulisty kształt i wycinając kwiatostany poniżej pierwszych liści, a młode pędy glicynii tniemy nad 3-4 liściem.

W DOMU

Balkony i tarasy

Przygotowujemy sadzonki na następny sezon pobierając z pelargonii, surfinii, fuksji czy uczepu 10-12 cm odcinki o minimum dwóch węzłach (z których wyrosną liście). Umieszczamy je w ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA, mocząc uprzednio w preparacie SUMIN MULTIROOTS. Można je także pobrać wiosną, jeśli przechowamy rośliny w widnym pomieszczeniu zapewniając im 5-10ᵒ Aby uzyskać wyższą wilgotność na poziomie 70-80%, należy sadzonki przykryć przezroczystym pojemnikiem lub woreczkiem z wykorzystaniem patyczków.
Rozkrzewienie sadzonek można stymulować poprzez ogławianie (tj. ucięcie wierzchołków wzrostu). Jesienią należy wstawić je do jasnego pomieszczenia z dodatnią temperaturą, gdzie pozostaną aż do wiosny. W czasie ukorzeniania można zastosować żel SUMIN MULTIROOTS.
Nadal nawozimy rośliny w donicach i dbamy o odpowiednie nawilżenie podłoża. Najlepiej stosować nawozy płynne, zawierające schelatowane mikroelementy np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH lub ZIELONYCH, o ile nie zastosowano nawozów o przedłużonym działaniu z serii PLANTACOTE np. NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN.
Pielęgnujemy rośliny wycinając przekwitłe kwiaty – jeśli zaobserwujemy chlorozy na liściach wskazane jest zastosować NAWÓZ DOLISTNY KONCENTRAT, bowiem mogą one wynikać z niedoborów składników pokarmowych. Należy pamiętać, by taki zabieg wykonać wcześnie rano, aby nie doszło do poparzenia roślin.
W czasie silnych upałów warto rośliny zacienić, przestawiając je pod drzewa lub rozwijając markizy.
Karłowe dalie i chryzantemy sadzimy w donicach, w których rośliny już przekwitły, będą zdobić balkon lub taras aż do jesieni – dalie dotrwają do pierwszych przymrozków, chryzantemy znacznie dłużej. Stosując NAWÓZ ROZPUSZCZALNY DO UZYSKANIA BUJNYCH KWIATÓW zanim zaczną kwitnąć pozwoli nam cieszyć się ich obfitością.
Wiszące kosze z truskawkami należy regularnie obracać, po to by rosnące w nich rośliny mogły rozwijać się równomiernie.

Rośliny doniczkowe

Intensywny wzrost roślin wpływa na zwiększone ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe – należy je regularnie dostarczać, stosując się do zaleceń na etykiecie. Można wykorzystać nawozy płynne np. NAWÓZ DO STORCZYKÓW, DO PAPROCI, ROŚLIN ZIELONYCH, KWITNĄCYCH, DO KAKTUSÓW.
Mycie roślin doniczkowych z wykorzystaniem mgiełki prysznica eliminuje kurz zgromadzony na ich powierzchni, co odsłania aparaty szparkowe w liściach i pozwala roślinom przeprowadzać fotosyntezę w warunkach optymalnych. Tym samym uzyskujemy bujny wzrost i cieszące oczy kwiaty.
Nowo zakupione lub rozmnożone rośliny wymagają odpowiednio dobranego stanowiska i pielęgnacji. Rośliny o ozdobnych liściach nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca, a im ciemniejsze liście, tym dalej od okna należy je ustawiać.
Paprocie warto zasilać nawozem dedykowanym DO PAPROCI i ustawiać je w zacienionych miejscach.
Rośliny kwitnące mają inne potrzeby niż rośliny zielone dlatego warto odżywiać je preparatami o odpowiednio dobranym składzie stosując NAWÓZ DO ROŚLIN ZIELONYCH oraz NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH.
Mszyce, mączliki, miniarki zwalczamy stosując preparat MOSPILAN 20 SP albo KOHINOR 200 SL.
Przędziorki potrafią być bezwzględne dla roślin doniczkowych – podobną cechę wykazuje preparat ORTUS 05 SC na przędziorki, przeznaczony do ochrony roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.

Kalendarz ogrodnika

Wrzesień