Styczeń

Styczeń

Gdy stary rok już minął a nowy właśnie się rozpoczyna, gdy wciąż panuje mroźna pogoda i ziemia jest nadal jeszcze zmarznięta, a każdy kolejny dzień staje się coraz dłuższy. Oczekujemy już pierwszych oznak wiosny. To jest najlepsza pora na zaplanowanie nasadzenia, rozsady, poszukiwanie odpowiednich roślin do naszego ogrodu, ale także na wykonanie niektórych prac w ogrodzie i jeżeli pogoda sprzyja to na pierwsze wysiewy.

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Zimowe miesiące to czas odpoczynku od prac w warzywniku, jednak warto je zagospodarować – na planowanie upraw, poszukiwanie nowości i dostarczanie świeżych witamin z pędzonych warzyw (cebuli, szczypiorku, selera, pietruszki) oraz kiełków.
Przygotowanie inspektów/tuneli – jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to należy glebę w nich osłonić np. słomą lub folią, by nie przemarzły zbyt mocno.
Zdołowane warzywa (por, warzywa korzeniowe w kopcach) należy przeglądać, usuwając te psujące się.

Sad

Sprawdźmy sadzonki zdrewniałe, które pozyskaliśmy jesienią. Trociny, w których są przechowywane, powinny być lekko wilgotne, ale nie mokre. Bywają one zjadane przez gryzonie, więc można je zabezpieczyć siatką z tworzywa lub metalową.
Zasuszone mumie na drzewach owocowych, to miejsce zimowania Monilinia frucicola czyli moniliozy (brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych i pestkowych) – należy je usuwać i niszczyć (także te, które opadły na glebę), w żadnym wypadku nie wolno wyrzucać na kompost.
Rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów najbardziej odpornych na mróz tj. minimum kilkuletnie jabłonie, czarne i czerwone porzeczki, najlepiej pod koniec miesiąca lub na przełomie stycznia i lutego.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Zalegający zmrożony śnieg warto trochę „pokruszyć”, aby zapewnić dostęp powietrza i ograniczyć wystąpienie tzw. pleśni śniegowej.

Rośliny kwitnące

Załóżmy ochrony przeciwmrozowe jeśli grudzień był stosunkowo ciepły, to w styczniu jest ostatni moment, by uchronić rośliny, które są podatne na mrozy.

Drzewa i krzewy

Zimą można pobrać sadzonki zdrewniałe derenia białego, forsycji, pięciorników czy śnieguliczek. Pobieramy je z pędów jednorocznych o grubości 0,5-1,0 cm, obcinając odcinki o długości ok. 25 cm.
Rośliny iglaste rosnące w szpalerach można osłaniać przed mroźnymi wiatrami agrowłókniną lub zieloną cieniówką. Mogą one być przyczyną brązowienia igieł w sezonie wegetacyjnym.

W DOMU

Balkony i tarasy

Zimozielone rośliny rosnące w pojemnikach podczas odwilży podlewamy, a w czasie słonecznych dni warto osłonić je cieniówką lub agrowłókniną, co ograniczy transpirację i ochroni przed osuszającym wiatrem.
Rośliny zimujące w pomieszczeniach należy podlewać, najlepiej co 2 tygodnie. Pędy, które wyrosły zimą można skrócić i wykorzystać na sadzonki (fuksje, pelargonie, werbeny).

Rośliny doniczkowe

Pielęgnujemy rośliny, zapewniając im odpowiednią wilgotność podłoża i zraszając w razie potrzeby.
Gdy na roślinach pojawią się przędziorki, należy zastosować preparat MAGUS 200 SC lub ORTUS 05 SC. Pierwszy z nich działa powierzchniowo, zwalczając wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, drugi zwalcza tylko ruchome szkodniki.
Rośliny atakowane przez wełnowce, chronimy przy użyciu preparatu KOHINOR 200 SL.
Niezależnie od rodzaju szkodników można wykorzystać nowy środek o działaniu mechanicznym SILTAC EC – zarejestrowany do wszystkich upraw, także roślin ozdobnych.

Polecane produkty

Kalendarz ogrodnika

Luty