Anomalie pogodowe

Anomalie pogodowe

Obecnie występujące wysokie temperatury nie są normalnym zjawiskiem w grudniu. Taki stan rzeczy doprowadza do rozhartowania roślin i ich pobudzenia do wegetacji. Co w takim razie możemy zrobić, aby ochronić rośliny zdezorientowane anomaliami pogodowymi? Jakie są zagrożenia?

Kwitnienie roślin

Ciepła zima pobudza rośliny do wzrostu i przedwczesnego kwitnienia. Problem dotyczy głównie roślin cebulowych (tulipanów, hiacyntów, krokusów). Jeżeli w późniejszym czasie wystąpią przymrozki rośliną nic się nie stanie. Jeżeli jednak prognozy przyniosą duże przymrozki konieczne będzie okrycie warstwą ściółki, agrowłókniny czy stroiszu.

Nabrzmiewanie pąków brzoskwini

Ciepła zima może przyczynić się do przyspieszenia terminu pękania pąków brzoskwini, a tym samym oprysku przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini.  

Obserwację drzewek brzoskwini i nektaryny powinniśmy rozpocząć końcem stycznia. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie, są zabiegi chemiczne. Do zwalczania tej choroby przed pękaniem pąków, gdy tylko temperatura przekroczy 6°C zaleca się stosowanie środka Syllit 65 WP.

Bielenie drzew

Kora drzew jest narażona na uszkodzenia, powstające z powodu dużej różnicy temperatur. W ciągu dnia, pień oraz  konary są mocno nagrzewane zimowym słońcem, a  wieczorem nagle schładzane przez niskie temperatury lub przymrozki. Wapno do bielenia SUMIN  przeznaczone jest do ochrony drzew i krzewów. Stosowanie tego wyrobu w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia oparzeliny mrozowej. Trzeba pamiętać, że proces bielenia wapnem nie jest trwały, padający deszcz może doprowadzić do jego zmycia, zatem może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu. Najlepiej, aby drzewka były zabezpieczone do marca. 

Podlewanie roślin

Ciepła pogoda zimą w połączeniu z brakiem opadów może stanowić zagrożenie dla roślin zimozielonych, które nie wchodzą w stan spoczynku i kontynuują wegetację. Dodatkowym ryzykiem  są zimne wiatry, które osuszają pędy, liście oraz igły. Należy więc zadbać o systematyczne podlewanie roślin.

Anomalie pogodowe