Przygotowanie drzew owocowych
przed nadchodzącą zimą

Przygotowanie drzew owocowych przed nadchodzącą zimą

Kiedy zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Zabiegu zabezpieczania drzew owocowych przed zimą należy wykonać, gdy temperatura spadnie w okolice 0 C i według prognoz ma się taka temperatura utrzymywać (co oznacza nadchodzące ochłodzenie).
Niestety nie możemy wykonać tego za wcześnie, ponieważ sadzonki drzew muszą najpierw „wejść” w stan spoczynku, by później przejść proces hartowania czemu służy stopniowe zmniejszenie się temperatury.
Im ten proces postępuje wolniej tym drzewka lepiej się hartują i mają większą mrozoodporność.
Natomiast zbyt szybkie okrywanie drzew może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jakie drzewka owocowe zabezpieczać na zimę?

Każde drzewko, które posadziliśmy jesienią trzeba odpowiednio zabezpieczać przed zimą. Najbardziej wrażliwe na ujemne temperatury są popularne drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, nektarynki i morele).
Gatunki mrozoodporne wystarczy, że usypujemy kopiec, który będzie chronił miejsca szczepienia oraz przeprowadzimy bielenie pnia.

Zabezpieczanie pni przed mrozem!

Miejsce szczepienia trzeba koniecznie zabezpieczyć, gdyż jest ono najbardziej narażone zimą, dlatego usypujemy kopczyk, najlepiej z ziemi na wysokości ok 30 cm.
Dodatkowo warto pnie zabezpieczyć przed mrozem agrowłókniną lub matą trzcinową.
Trzeba jednak pamiętać by okrycie nie było w pełni szczelne, gdyż musi zostać zachowana cyrkulacja powietrza.
Najbardziej znanym i stosowanym zabezpieczeniem pni na zimę jest bielenie, a jeżeli opady deszczu zmywają wapno z pnia drzewa, należy bielenie powtórzyć.
Zimą bielenie drzew ma na celu zapobieganie mrozowym uszkodzeniom powierzchni roślin, czego objawem może być pękanie kory i tworzenie się w tych miejscach ran zgorzelinowych.
Wiosną natomiast bielenie opóźnia rozpoczęcie wegetacji (poprzez spowolnienie obiegu soków w roślinie), zapobiegając wpływowi przymrozków na newralgiczne części roślin (kwiatostany, zawiązki owoców).
Dodatkowo na białym pniu drzewa doskonale widoczne będą wszelkie szkodniki atakujące drzewo.

Zabezpieczanie pni przed zwierzętami!

Oprócz zabezpieczania drzew przed mrozami, warto również zabezpieczyć przed zwierzętami. 

Zabezpieczenie konarów na zimę!

W szczególności zabezpieczamy korony drzew owocowych na zimę gatunkom mniej odpornym na mróz, ale warto także zabezpieczyć gatunki odporniejsze, jeśli zostały posadzone na terenie gdzie mróz występuje z silnymi wiatrami.
W tym celu korony drzewka owocowego owijamy agrotkaniną.
Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie kapturów ochronnych, które służą jako osłona roślin bytujących zimą w gruncie przed działaniem niskich, a także ujemnych temperatur.
Kaptury ochronne można wykorzystywać jako ochrona przed silnym wiatrem lub opadami.
Swoisty rękaw ochronny niweluje utratę wilgoci, szczególnie gdy mamy bezśnieżne zimy, w których brakuje chroniącej warstwy śniegu. Kaptur ochronny może także pełnić rolę zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym lub podgryzaniem pni drzew przez zwierzęta.
Należy także pamiętać by zdjąć zimowe zabezpieczenia drzewek owocowych w momencie gdy przychodzi ocieplenie. Zdejmujemy całe zabezpieczenie lub jedną warstwę, by nie dopuścić do sytuacji, w której rośliny zaczną się rozhartowywać, a powracające krótkotrwałe mrozy wyrządzają drzewkom poważne szkody. Jest to najczęstszy moment przemarzania drzew.
Kiedy natomiast czujemy że wiosna już się zbliża nie spieszmy się ze zdejmowaniem osłon z drzew. W naszym klimacie nie ma niestety konkretnego terminu do zdejmowania osłon, najlepiej jest obserwować prognozy pogody i samo drzewo.
Jeżeli widzimy że na sadzonkach zaczynają już nabrzmiewać pąki jest to znak, że rusza wegetacja.

Te gatunki drzew powinniśmy zabezpieczyć w całości, tzn. od samego pnia aż po koronę.
Jednak gatunki drzew owocowych, które są odporniejsze na mróz zabezpieczamy w mniejszym stopniu, zwiększając okrywę nad korzeniami tworząc delikatny kopiec oraz dodatkowo okrywając pień drzewka.

Osłona zrobiona z tektury czy słomy, która nie jest zbytnio wytrzymała na uszkodzenia, może być przez dzikie zwierzęta łatwo zniszczona, dlatego dobrze jest założyć wytrzymalszą osłonę. Można do tego celu użyć łatwych w użyciu siatek plastikowych, które owijamy wokół pnia.
Innymi metodami zabezpieczania pni drzew oraz konarów przed zwierzętami są środki zapachowe działające odstraszająco na sarny, jelenie i zające.

Przygotowanie drzew owocowych przed nadchodzącą zimą