Wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika

Marzec, to idealny czas, aby przeprowadzić odkwaszanie naszego trawnika. Ale skąd mamy wiedzieć, że pH gleby jest niewłaściwe? Najlepiej sprawdzić to przy pomocy elektronicznego kwasomierza, albo pasków wskaźnikowych. Również obecność mchu oraz skrzypu świadczy o nadmiernym zakwaszeniu podłoża.

Wapnowanie trawnika

Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej, o odczynie pH między 5,5 a 6,5. Jeżeli wartość pH spada poniżej 5, należy przeprowadzić wapnowanie. Idealnie sprawdzi się w tym celu Sumin wapno węglanowe granulowane. Optymalnym terminem zabiegu jest wczesna wiosna - koniec lutego - marzec, albo jesień - przełom października/listopada. Wapno Węglanowe Granulowane produkowane jest w technologii ekologicznej, z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.

Dzięki zawartości 98% węglanu wapnia szybko podnosi odczyn gleby, co przekłada się na wzrost efektywności pobierania przez rośliny składników pokarmowych. Umożliwia to rozwój pożądanej mikroflory, co wpływa na przebieg procesu mineralizacji materii organicznej w glebie i jednocześnie ogranicza rozwój chorobotwórczych grzybów.

Dawkowanie: 60 g/m2

ekspert Sumin radzi

Wapnowania nie należy łączyć z nawożeniem mineralnym, ponieważ możemy zablokować pobieranie pierwiastków. Należy zachować kilkutygodniowy odstęp między zabiegami.

 

 

Korzyści wynikające z wapnowania:

  • obniżenie zakwaszenia gleby oraz utrzymanie optymalnego pH
  • polepszenie struktury gruzełkowatej oraz właściwości fizyko-chemicznych gleby
  • skutecznie aktywuje pobieranie pierwiastków
  • efektywniejsze pobieranie wody
  • umożliwia rozwój pożądanej mikroflory
  • ogranicza rozwój chorobotwórczych grzybów
Wapnowanie trawnika