Maj

Maj

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Ściółkowanie w uprawie warzyw to coraz częściej wykorzystywana metoda, bowiem pozwala w sposób mechaniczny na zlikwidowanie roślin konkurencyjnych. Można stosować ściółki syntetyczne np. FOLIĘ DO ŚCIÓŁKOWANIA lub ściółki naturalne np. słomę, zerwane chwasty lub korę (tą jedynie w uprawie pomidorów preferujących lekko kwaśne podłoże).
Wiosna to czas siewu, sadzenia oraz pielenia bowiem rośliny konkurencyjne rosną zdecydowanie szybciej niż te uprawne. Przy uciążliwych, wieloletnich chwastach metody mechaniczne rzadko się sprawdzają – wówczas warto zastosować herbicydy dedykowane różnym gatunkom np. jednoliściennym FOCUS ULTRA 100 EC (np. perzu, chwastnicy jednostronnej, owsa głuchego).
Majowe przymrozki mogą przynieść poważne konsekwencje, dlatego zwłaszcza u gatunków o wyższych wymaganiach cieplnych warto zastosować AGROWŁÓKNINĘ – można ją zostawić na zagonach przez okres 2-3 tygodni.
Uprawa ciepłolubnych w nieogrzewanej szklarni lub tunelu może być prowadzona od przełomu kwietnia i maja, przy czym najwcześniej sadzimy zahartowane pomidory, a po 10.V. ogórki, paprykę, oberżynę oraz melony.
Chcąc ograniczyć ilość stosowanych nawozów warto zastosować nawozy o wydłużonym okresie uwalniania składników pokarmowych. Jednym z nich jest PLANTACOTE – NAWÓZ DO WARZYW ORAZ DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH.
Struktura gleby w uprawie warzyw ma duże znaczenie dlatego w czasie ich uprawy należy ją spulchniać powierzchownie w miarę potrzeby, co często robimy pieląc grządki.
Ślimaki nagie potrafią wyrządzić sporo szkód, zwłaszcza tuż po posadzeniu u warzyw uprawianych z rozsady, zanim rośliny podejmą dalszy wzrost. Aby ograniczyć ich zapędy można zastosować MULUFRIES 5GB do ochrony zagonów z sałatą i rokiettą siewną (rukolą). Preparat stosuje się w odstępach 7-10 dni, maksymalnie 2-krotnie w czasie uprawy.
Mechaniczna zapora dla ślimaków ŚLIMAK ŻEL w postaci bezzapachowego żelu skutecznie ochroni rośliny warzywne i ozdobne przed ich inwazją.
Allelopatia czyli wzajemny wpływ roślin na siebie odgrywa ważną rolę także w ochronie warzyw – np. współrzędna uprawa marchwi i cebuli uchroni marchew przed połyśnicą marchwianką, a marchew cebulę przed śmietką cebulanką.
Maj jest miesiącem zbioru warzyw wieloletnich rabarbar, szparag, szczaw, szczypiorek. Aby wydłużyć ich produktywność należy usuwać pojawiające się pędy kwiatostanowe.
Mączniak rzekomy cebuli może pojawiać się na wszystkich warzywach cebulowych – jeśli pogoda jest sprzyjająca dla jego rozwoju (chłodna i wilgotna) warto zastosować profilaktycznie preparat grzybobójczy AMISTAR 250 SC, który można również wykorzystać w uprawie większości gatunków warzyw.
Do ochrony warzyw przed chorobami grzybowymi można wykorzystać także CABRIO DUO 112 EC, zarejestrowany w uprawie ziemniaków, cebuli, sałaty, pomidorów i ogórka uprawianych w gruncie.

Sad

Ostatni moment na szczepienie drzew przypada na I dekadę maja, a najłatwiejszy sposób szczepienia to w „kożuchówkę” – warunkiem jej przeprowadzenia jest łatwe odchodzenie kory od miazgi. Warto zastosować MAŚĆ OGRODNICZĄ P-13 AA, którą stosujemy także przy ranach drzew lub uszkodzeniach mrozowych.
Rośnie zapotrzebowanie drzew na wodę i składniki pokarmowe – w główniej mierze na azot (N), który najlepiej wprowadzić stosując SALETRĘ AMONOWĄ. Można także zastosować PLANTACOTE – NAWÓZ DO WARZYW ORAZ DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH, którego zaletą jest jednorazowa aplikacja w sezonie. Dodatkowo w początkowym okresie uwalnia on większą ilość składników pokarmowych co jest wskazane dla tych gatunków.
Starannej uwagi wymagają szczepione drzewa, warto je regularnie dokarmiać oraz chronić przed chorobami i szkodnikami.
Cięcia sanitarne mają na celu usunięcie pędów suchych, przemarzniętych. Po wcześniejszych, formujących cięciach lepiej widać, które z nich nie przetrwały zimy. Także po tych cięciach, które kończymy na wysokości zdrowej tkanki stosujemy MAŚĆ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
Ściółki w uprawach sadowniczych wykorzystywane są głównie w uprawie truskawek, jednak można je stosować także u innych gatunków. Ograniczają lub uniemożliwiają wzrost roślin konkurencyjnych, podnoszą temperaturę gleby oraz chronią owoce przed zabrudzeniami. Ściółki organiczne ze słomy (powinny mieć grubość ok 10 cm) dodatkowo w miarę rozkładu zwiększają zawartość CO2 w powietrzu, co stymulująco wpływa na rośliny. Można także wykorzystać FOLIĘ DO ŚCIÓŁKOWANIA.
Jabłonie podatne na parcha i mączniaka przy sprzyjającej pogodzie (wilgotna i dość ciepła) mogą być masowo porażone przez te choroby. Zapobiegawczo warto zastosować MIEDZIAN 50 WP. Przy braku ochrony należy wykorzystać SYLLIT 65 WP lub KAPTAN ZAWIESINOWY 50 WP.
Szara pleśń w truskawkach spędza sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyjają rozwojowi tego patogenu. Jeśli mimo posadzenia lub wysiania cebuli w międzyrzędziach doszło do infekcji, warto zastosować MYTHOS 300 SC, który nadaje się także do ochrony malin oraz jabłoni i grusz przed szarą pleśnią i parchem.
Do ochrony winorośli przed szarą pleśnią nadaje się preparat SWITCH 62,5 WG polecany w uprawach amatorskich.
Owocnica jabłkowa w latach słabszego zawiązywania owoców może być przyczyną ogromnych strat, bowiem uszkadza ona zawiązki, które opadają w czerwcu. By chronić drzewa przed tym oraz wieloma innymi szkodnikami (m.in. owocówką jabłkóweczką, mszycą) należy zastosować MOSPILAN 20 SP.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) też jest często występującą chorobą, która może przyczynić się do znacznych strat. Przede wszystkim trzeba usunąć porażone w poprzednim roku pędy, które zasychają oraz mumie, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Do ochrony warto zastosować TOPSIN M 500 SC, w dwóch zabiegach – na początku i w pełni kwitnienia.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Najważniejsze jest regularne koszenie, które przyczynia się do rozkrzewienia traw. Najkorzystniej jest, gdy kosimy na wysokość 4-5 cm, nie dopuszczając, by źdźbła wyrosły powyżej 11-12 cm, co sprzyja ich pokładaniu.
Rośliny konkurencyjne na trawniku pojawiają się dość często i czasem ciężko jest je zwalczać – należy zatem posiłkować się herbicydami na rośliny dwuliścienne stosując środki tj. STARANE TRAWNIKI 260 EW, GOLF EXTRA.
Nawożenie trawnika należy przeprowadzać średnio raz w miesiącu, jeśli stosujemy nawozy granulowane NAWÓZ DO TRAWNIKÓW. Gdy nasz trawnik żółknie, o ile nie jest to spowodowane suszą, warto zastosować np. NAWÓZ DO TRAWNIKÓW EXTRA ZIELEŃ.
Na ścieżkach w pobliżu trawników często pojawia się mech oraz niechciane, pojedyncze kępki trawy, co nie każdemu odpowiada. Do usunięcia mchu z twardych, nieprzepuszczalnych powierzchni można wykorzystać ATUT HOBBY.

Rośliny kwitnące

Sadząc rośliny ozdobne niezimujące w gruncie (np. begonie, dalie, frezje, mieczyki) pamiętajmy o zasileniu gleby w niezbędne dla wzrostu roślin składniki pokarmowe stosując odpowiednio skomponowane, dedykowane nawozy np. NAWÓZ DO KWIATÓW CEBULOWYCH.

Siejemy jednoroczne i dwuletnie rośliny ozdobne – w pierwszej połowie miesiąca nasturcje, nagietki, lewkonie czy portulaki, w drugiej zaś na rozsadniku wysiewamy dwuletnie: dzwonka ogrodowego, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę ogrodową, bratki, malwy i goździki brodate.

Gleba na rozsadniku powinna być staranie uprawiona, pozbawiona chwastów i zasilona nawozem wieloskładnikowym np. DO KWIATÓW OGRODOWYCH, zawierający mniejszą ilość azotu (N) w stosunku do NAWOZU UNIWERSALNEGO.

By „przedłużyć życie” roślin warto wysiać rośliny, z których później stworzymy suche kompozycje, ocieplające dom czy mieszkanie tj. kocanki ogrodowe, suchlin różowy czy suchokwiat roczny. Ich nasiona wysiewamy na początku miesiąca, a po wschodach należy zastosować przerywkę.

Pielęgnacyjne cięcia bylin żagwiny, skalnice, floksy będą lepiej rosły, kiedy będą co jakiś czas przycinane. Cięcie stymuluje ich kwitnienie w kolejnym roku – najlepiej przeprowadzić je po ich przekwitnięciu.

Przycinanie wrzośców po przekwitnięciu prowadzi do ich zagęszczenia i uzyskania ładnej formy.

Ochrona przed szkodnikami mszyce, miniarki, mączliki roślin ozdobnych może zmniejszyć ich liczebność w uprawach użytkowych. W tym celu warto zastosować MOSPILAN 20 SP lub SILTAC EC.

Drzewa i krzewy

Przycinanie krzewów po przekwitnięciu ogranicza rozrastanie się tych roślin oraz stymuluje kwitnienie w kolejnym sezonie. Przycinamy forsycje, tawuły, berberysy, lilaki czy tamaryszki.
Żywopłoty oraz krzewy ozdobne również należy regularnie dokarmiać wykorzystując granulowany NAWÓZ DO ŻYWOPŁOTÓW, DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH, który umożliwi im prawidłowy wzrost.
Mączniak rzekomy róż pojawia się dość często. Warto pamiętać, że jednym ze sposobów zapobiegania jest usuwanie opadłych liści oraz silne cięcie wiosenne. Jeśli jednak się pojawi, należy dokonać 2-3 krotnych oprysków preparatem RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.
Aby igły nie brązowiały u naszych iglaków warto stosować nawóz o zwiększonej zawartości magnezu (Mg) NAWÓZ DO IGLAKÓW PRZECIW BRĄZOWIENIU IGIEŁ.
Choroby grzybowe żywotników, cyprysów oraz drzew i krzewów ozdobnych obrączkowa plamistość pędów, plamistości liści kwiatów, rak pędów należy zwalczać przy użyciu TOPSIN M 500 SC.

W DOMU

Balkony i tarasy

Czas na zmianę – jeśli wczesną wiosną sadziliśmy bratki, w tym okresie mogą one być już bardzo wybujałe, warto zatem zmienić kompozycje na nowe z wykorzystaniem begonii, pelargonii, lobelii, surfinii czy petunii, które będą kwitły aż do mrozów. Przed posadzeniem rośliny te należy zahartować, wystawiając przez kilka dni na dzień na zewnątrz, na noc chowając do pomieszczeń. Do sadzenia warto wykorzystać ZIEMIĘ DO PELARGONII I SURFINII.
Dla osłony wykorzystajmy pnącza jednoroczne tunbergie, wilec trójbarwny i klapowany, kobea czy palczatka szorstka, które z powodzeniem rosną w pojemnikach i nie potrzebują zbyt mocnych podpór. Kwitną one dość długo, więc można z nich stworzyć aranżacje, które usuniemy dopiero jesienią. Sadzimy je do ZIEMI UNIWERSALNEJ, później zasilając NAWOZEM DO ROŚLIN KWITNĄCYCH, zawierającym mikroelementy w związkach chelatowych.
Zimujące w pomieszczeniach agawy, lantany, laury, oleandry czy palmy możemy wystawić na zewnątrz, pamiętając by początkowe stanowisko było półcieniste i osłonięte od wiatru.
By chronić donice przed porastaniem glonami i porostami należy zaimpregnować je przez moczenie z wykorzystaniem środka SUMIN LIKWIDUJE ZIELONE NALOTY NA BRUKU (z wyjątkiem donic czy skrzynek drewnianych), który skutecznie blokuje rozwój tych organizmów. W późniejszym okresie, można donice jeszcze jedynie spryskać rozcieńczonym środkiem, co wydłuży czas działania preparatu.
Owady tj. muchy czy osy potrafią czasem bardzo uprzykrzać życie – by się ich pozbyć warto zastosować PŁYN WABIĄCY w postaci pułapki, do której można później dokupić sam płyn.

Rośliny doniczkowe

Przesadzanie roślin do większych doniczek najlepiej wykonać na przełomie zimy i wiosny lub wiosną. Należy pamiętać o warstwie drenującej np. z keramzytu, która pozwoli nam obficiej podlewać rośliny bez ryzyka ich przelania. Aby zminimalizować stres jakim jest przesadzanie warto zastosować GOTEO REGENERACJA ROŚLINY OZDOBNE.
Szklane słoje i donice są coraz częściej wykorzystywane do uprawy roślin w domu – ciekawie zdobią modernistyczne wnętrza i umożliwiają podglądanie natury.
Zielone ściany to ciekawe rozwiązanie w pomieszczeniach, które chcemy od siebie oddzielić – wystarczy lekki regał i trochę kwiatów w donicach.

Kalendarz ogrodnika

Czerwiec