Szkodnik bukszpanu - Ćma bukszpanowa

ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest bardzo groźnym szkodnikiem w naszym ogrodzie, którego larwy dokonują dużo szkód. Zielone gąsienice doprowadzają do zamierania bukszpanów.

ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, a w Europie pojawiła się wraz z importowanymi sadzonkami w Niemczech w 2006 roku. Rozwojowi tego szkodnika w Europie sprzyjają zmiany klimatyczne i podwyższenie temperatur. Obecność szkodnika w Polsce odnotowano w 2012 roku, a jego rozwój i szybkość rozprzestrzeniania możemy już nazwać prawdziwą plagą, które początkowo żywią się miękiszem liści, ale z czasem obgryzają już je całkowicie. Szkodnikom towarzyszy charakterystyczna przędza przypominająca pajęczynę oraz liczne grudki odchodów. Rośliny nie chronione z czasem całkowicie zasychają, a następnie zamierają. Ćma bukszpanowa, a raczej jej larwy żywią się są tylko bukszpanem, który jest miejscem składania jaj.

Ćma bukszpanowa wygląd

Nie wszystkie dorosłe osobniki wyglądają jednakowo. Niektóre mogą mieć skrzydła (o rozpiętości ok 4 cm) białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą.

ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa występowanie

Szkodnik ten pojawia się i żeruje na bukszpanach od maja do września, a przy utrzymujących się wyższych temperaturach nawet do października. To właśnie w tym czasie musimy codziennie dokładnie przeglądać nasze krzewy bukszpanu. Należy rozchylać gałązki bukszpanu partiami by sprawdzić czy na gałązkach nie ukrywają się gąsienice. Gdy znajdziemy pierwsze osobniki należy ich szybko się pozbyć, gdyż pozostawione potrafią szybko się rozmnażać i zniszczyć całą roślinę.

Ćma bukszpanowa zwalczanie

Ćma bukszpanowa pojawiła się w naszym kraju dość nie dawno. W przydomowych ogrodach, gdzie nie mamy zbyt dużej ilości krzewów ogrodnicy stosują metodę mechaniczną. Ćmy kierują się w stronę światła i najlepszą porą na polowanie będzie wieczór przy włączonej latarni lub mocnej lampie. Pod krzakiem należy rozłożyć folię i dokładnie otrzepywać krzak z gąsienic resztę zbieramy ręcznie. Wszystkie szkodniki należy szybko zniszczyć, najlepiej spalić, a cały krzak spryskać środkiem Mospilan 20 SP dedykowany na ćmę bukszpanową, zachowując odpowiednie proporcje. Do gotowego roztworu z Mospilanu dolejcie kilka kropel płynu do mycia naczyń, co spowoduje iż sam oprysk będzie bardziej lepki i nie zostanie zmyty zbyt szybko z rośliny przy pierwszym opadzie deszczu. Dodatkowo oprysk jest najbardziej efektywny do temp. 25 C (w upalne dni oprysk zróbcie najlepiej wieczorem, gdy temp. będzie niższa niż w ciągu dnia). Mospilan działa 2-3 tygodni, ale latem gdy jest bardzo ciepło czas działania skraca się do 1-1,5 tygodnia. Po tym okresie oprysk należy powtórzyć.

W trosce o środowisko polecamy również środek biologiczne preparaty, które również posiadają rejestrację na ćmę bukszpanową: Lepinox Plus oraz NeemAzal - T/S.

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pochodzi ze wschodnich krańców Azji.
W naszym kraju pojawił się zaledwie kilka lat temu i od razu przyniósł znaczne szkody. Największe zagrożenie dla bukszpanów stanowią zielone gąsienice.

ćma bukszpanowa