Walka z chorobami grzybowymi

Walka z chorobami grzybowymi

Wczesna wiosna to odpowiedni moment na rozpoczęcie ochrony naszych drzew i krzewów przed chorobami grzybowymi. W okresie bezlistnym, (w czasie nabrzmiewania pąków, ale jeszcze przed ich pękaniem), konieczny jest oprysk zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini, występująca na brzoskwini i nektarynach. Pierwsze objawy pojawiają się wiosną. Młode liście są jasnozielone, zdeformowane, ich blaszka jest gruba i krucha. W miarę upływu czasu liście przybierają barwę ciemnoczerwoną, karminową lub żółtą. W czerwcu, w miejscach infekcji pojawia się matowy, delikatny, szarobiały nalot grzyba.

Chore liście dużo wcześniej opadają co skutkuje wypuszczaniem nowych. W konsekwencji prowadzi to do słabszego przygotowania drzewa do zimy. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie, są zabiegi chemiczne, wykonywane w okresie bezlistnym wczesną wiosną. Do zwalczania tej choroby przed pękaniem pąków, gdy tylko temperatura przekroczy 6°C zaleca się stosowanie środka Syllit 65 WP. Jesienią zabieg powtarzamy stosując Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC. Zabiegi należy wykonywać bardzo starannie, tak, aby drzewo zostało całkowicie pokryte cieczą roboczą, włączając w to cały pień i wszystkie gałęzie. Do walki z kędzierzawością możemy zastosować w pełni ekologiczny preparat Lecithin w drzewach i krzewach owocowych. Ten naturalny produkt oparty na lecytynie sojowej wykazuje skuteczne działanie grzybobójcze.

Torbiel śliwek

Również wczesną wiosną, należy przeprowadzić zabieg zapobiegający groźnej chorobie, atakującą śliwy jaką jest torbiel śliwek. Porażone i zdeformowane owoce przedwcześnie opadają i nie są przydatne do spożycia. Ochronę prowadzimy w okresie bezlistnym, stosując środek Syllit 65 WP.

choroby jabłoni - parch jabłoni

Parch gruszy i parch jabłoni

Kolejną chorobą, powodującą bardzo duże szkody jest parch gruszy i jabłoni. W walce z parchem bardzo ważne znaczenie ma wczesne wykonanie pierwszego zabiegu. Ma on chronić przed wczesnymi infekcjami, powodowanymi zarodnikami zimującymi w pędach i pakach.
Oprysk wykonujemy w fazie zielonego pąka, stosując środki miedzianowe: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 WP oraz dodynowe: Syllit 65 WP.