Gdy …
OGRÓD UŻYTKOWY
Warzywnik
Sadząc rozsadę warzyw warto zastosować biostymulator GREVITAX, który przyśpiesza przyjęcie się rozsady na nowym miejscu stymulując rozwój korzeni rośliny.
Kończą się zbiory grochu, wczesnych warzyw kapustnych, warzyw liściowych (np. szpinaku, sałaty, endywii) a miejsce po ich uprawie należy wykorzystać pamiętając o głównej zasadzie zmianowania, by nie uprawiać po sobie gatunków z tej samej rodziny botanicznej. W poplonie z siewu bezpośredniego uprawiamy warzywa o średnim lub krótkim okresie wegetacji. Po zbiorach można zastosować OBORNIK GRANULOWANY.
Warzywa o wysokich wymaganiach pokarmowych (np. dyniowate, psiankowate, kapustne) zasilamy pogłównie w 2-3 dawkach w zależności od wybranego nawozu np. NAWÓZ DO POMIDORÓW I INNYCH WARZYW ORAZ ZIÓŁ, NAWÓZ DO POMIDORÓW, PAPRYKI I INNYCH WARZYW.
Nawozy zielone – to sposób na zwiększoną bioróżnorodność i przeciwdziałanie zmęczeniu gleby (np. gorczyca, łubin jednoroczny, wyka, facelia). Uprawiamy je w poplonie po zbiorze plonu głównego, przekopując jesienią lub wiosną następnego roku.
Wysiewamy warzywa przeznaczone na zbiór jesienny (np. fasolę szparagową, koper, sałatę, endywię).
Spulchnianie gleby na grządkach można połączyć z oczyszczaniem jej ze szkodników glebowych – pędraki, drutowce, larwy muchówek.
Odchwaszczanie eliminuje rośliny konkurencyjne, zmniejszające podaż wody i składników pokarmowych dla roślin uprawnych. Najlepiej wyrywać je ręcznie przy wilgotnej glebie lub za pomocą motyki. W uprawie cebuli, marchwi, ziemniaków i innych warzyw można zastosować BOXER 800 EC. Opryski wykonujemy jedynie z użyciem osłony herbicydowej.
Dojrzałość cebuli do zbioru na suchą cebulę wyznaczana jest przez załamywanie się i zasychanie szczypioru. Po zbiorze zostawiamy ją na 2-3 dni w polu do przeschnięcia. By główki czosnku nie rozdzielały się na ząbki, zbieramy go gdy liście są jeszcze zielone.
Cięcie pędów bocznych lub głównych ma na celu uzyskanie dorodnych owoców. U pomidora wysoko rosnącego usuwamy pędy boczne, a pod koniec miesiąca ogławiamy je, usuwając wierzchołek wzrostu pędu głównego. U dyniowatych natomiast uszczykujemy pęd główny, by rośliny wytworzyły owocujące pędy boczne.
Regularne podlewanie jest bardzo istotne dla roślin warzywnych, jednak dawki powinny być dobrane względem gatunku i potrzeb wodnych oraz fazy rozwojowej. Lepiej stosować rzadziej większe dawki niż częściej mniejsze, bowiem pozwala to roślinie lepiej rozwinąć system korzeniowy. 2-3 razy w sezonie można zastosować fertygację (nawadnianie z nawożeniem) stosując nawozy płynne, zawierające mikroelementy w postaci chelatów np. SUMIN NAWÓZ UNIWERSALNY.
Cięcie ziół ma na celu lepsze rozkrzewienia roślin. Niektóre gatunki ziół zbieramy i suszymy (np. tymianek, cząber, mięta, estragon). Warto je zbierać przed zakwitnięciem roślin.
Szybsze kompostowanie odpadów organicznych zapewni nam stosowanie preparatu PRYZMATIX, zawierający bakterie i składniki nawozowe sprzyjające procesom kompostowania.
Zaraza ziemniaka na ziemniakach oraz pomidorach, pojawia się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Aby jej zapobiec należy stosować preparat REVUS 250 SC. W późniejszym okresie do zwalczania tej choroby zalecane jest przemienne stosowanie preparatów: RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG, MIEDZIAN EXTRA 350 SC, CABRIO DUO 112 EC, POLYRAM 70 WG, CURZATE CU 49,5 WP.
Sucha zgnilizna wierzchołków owoców pomidora i papryki jest chorobą nieinfekcyjną, często myloną z zarazą ziemniaka przez początkujących ogrodników. Suche plamy pojawiają się tylko na wierzchołkach owoców. Zapobieganie – unikanie dużych dawek azotu (N), który jest inhibitorem wapnia (Ca) przez co ten pierwiastek nie jest pobierany w odpowiedniej ilości z podłoża. Interwencyjnie stosujemy oprysk z wykorzystaniem nawozów o dużej zawartości wapnia np. NAWÓZ ZAKWASZAJĄCY.
Alternarioza pomidora i ziemniaków objawia się plamami na liściach i pędach, początkowo o jasnej obwódce. Później tworzą się nekrozy, pokrywające się aksamitnym nalotem grzybni. Może występować także na naci marchwi. Skutecznymi preparatami w walce z chorobą są m.in. AMISTAR 250 SC oraz CABRIO DUO 112 EC, jednak należy pamiętać aby zabiegi były powtarzane co 7-10 dni.
Szara pleśń w uprawie warzyw może być zwalczana tradycyjnymi środkami: SIGNUM 33 WG a w uprawie ziół SWITCH 62,5 WG.
Mączniaki rzekome dyniowatych, mączniak rzekomy cebuli i mączniak prawdziwy marchwi występują w niesprzyjających warunkach pogodowych (zimno, wilgotno). Zwalczamy je stosując skuteczne preparaty m.in. AMISTAR 250 SC czy RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG.
Szkodniki kapustowatych m.in. bielinek kapustnik i tantniś krzyżowiaczek zwalczamy preparatem MOSPILAN 20 SP lub SPINTOR 240 SC.
Sad
Kończymy przerzedzanie zawiązków jabłoni i gruszy rozpoczęte w czerwcu, mające na celu ustabilizowanie ilości owoców oraz odpowiednią ich wielkość. Zapewniamy podporę gałęziom i konarom drzew, które wytworzyły wyjątkowo dużo owoców, aby nie połamały się pod ich ciężarem. Do złamań dochodzi przy wietrznej lub ulewnej pogodzie. Zasilamy borówki stosując NAWÓZ DORODNE BORÓWKI, który można stosować także u innych kwaśnolubnych gatunków roślin do podlewania lub w formie oprysku.
Kończąc zbiory truskawek pamiętajmy o ścięciu liści u roślin dwuletnich i starszych na wysokość 5-7 cm, usunięciu ściółki oraz chwastów i rozłogów, będących źródłem infekcji. Po wygrabieniu glebę nawozimy SALETRĄ AMONOWĄ w ilości 15 g ma 10 m2.
Trwają zbiory malin, czereśni, wiśni, moreli, porzeczek i agrestu, które można prowadzić wielokrotnie. Owoce nietrwałe warto przeznaczyć na przetwory. Stare, zasychające pędy malin wycinamy pod koniec miesiąca. Prowadzenie młodych drzew poprzez pionowe podwiązywanie rosnących pędów zapewni obfite plonowanie w kolejnych latach.
Letnie cięcia czereśni i wiśni oraz nieowocujących pędy na winorośli prowadzimy po zakończonym zbiorze. Pamiętajmy o zabezpieczaniu większych powierzchni cięcia preparatem MAŚĆ OGRODNICZĄ P-13 AA lub MAŚĆ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY. By chronić drzewa przed zgorzelą kory i rakiem drzew stosujemy oprysk całościowy preparatem TOPSIN M 500 SC.
Dokarmiamy drzewa i krzewy owocowe stosując nawozy rozpuszczalne w wodzie np. NAWÓZ DORODNE BORÓWKI.
Niepożądane rośliny wokół drzew, ograniczające dostępność składników pokarmowych i wody, usuwamy ręcznie lub za pomocą herbicydów, starannie omijając rośliny uprawiane, głównie ich części zielone stosując ATUT HOBBY. Preparat ten zarejestrowany jest do użytku w ogrodach przydomowych w uprawie drzew owocowych i winorośli. Truskawki owocujące przez trzy lata można zlikwidować, a zakupione sadzonki posadzić w innym miejscu we wcześniejszym terminie – pod koniec lipca lub w sierpniu. Przed sadzeniem należy zastosować NAWÓZ DO NAWOŻENIA TRUSKAWEK, POZIOMEK, MALIN I JEŻYN zawierający dużą zawartość fosforu (P) i potasu (K), co korzystnie wpływa na ukorzenienie się roślin w nowym miejscu.
Mączniak prawdziwy jabłoni, plamistości oraz parch jabłoni i gruszy mogą pojawiać się masowo przy sprzyjającej, wilgotnej pogodzie. Pierwsze zainfekowane pędy mączniakiem prawdziwym należy usuwać, wycinając ich końcówki. Wykonujemy oprysk przemiennie preparatami: DISCUS 500 WG, POLYRAM 70 WG, MYTHOS 300 SC, TOPAS 100 EC lub TOPSIN M 500 SC. Zamierające pędy malin to dość często występująca choroba. Po zbiorze usuwa się pędy z objawami porażenia i stosuje oprysk preparatem SWITCH 62,5 WG.
Zwalczanie larw szkodników występujących masowo prowadzimy preparatami: MOSPILAN 20 SP lub KARATE ZEON 050 CS Drzew, które jeszcze owocują nie opryskujemy.
OGRÓD OZDOBNY
Trawnik
Nawadnianie w miesiącach letnich jest niezwykle istotne dla zachowania atrakcyjnego wyglądu trawnika, warto jednak prowadzić je stosując rozpylacze wody przez dłuższy czas, tak by woda mogła wniknąć na głębokość ok 15 cm. Podlewanie prowadzimy rano lub wieczorem – w ciągu dnia wysoka temperatura powoduje szybkie odparowywanie wody.
Kosimy trawnik na zmianę: raz wzdłuż, raz w poprzek. W okresie intensywnego wzrostu jest ono konieczne co 5-7 dni.
Mulczowanie trawnika kosiarką z opcją mulczowania to świetny sposób na gęstą i dobrze rozwiniętą murawę. W ten sposób zapobiegamy bowiem wyjałowieniu gleby.
Zwalczanie chwastów na trawniku można prowadzić ręcznie lub z wykorzystaniem herbicydów, np. stosując STARANE TRAWNIKI 260 EW, GOLF EXTRA. Składniki pokarmowe w podłożu uzupełniamy stosując NAWÓZ DO TRAWNIKÓW EXTRA ZIELEŃ.
Na trawniku z mchem warto sięgnąć po NAWÓZ DO TRAWNIKÓW Z MCHEM, a także warto wykorzystać naturalny preparat SUMIN FINISHER, usuwający mech, glony i wątrobowce.
Rośliny kwitnące
Bulwy zimowitów sadzimy na głębokość 15-20 cm, zbyt płytkie sadzenie powoduje słabe kwitnienie. Na taką głębokość sadzimy także bulwy cyklamenów gruntowych.
Krokusy, by zakwitły jeszcze tej jesieni należy posadzić możliwie najszybciej, na głębokość 6-8 cm. Największe sadzimy na głębokość 10 cm. Podłoże można wymieszać z ZIEMIĄ UNIWERSALNĄ. W późniejszym okresie możemy zasilić je stosując NAWÓZ DO KWIATÓW CEBULOWYCH.
Cebule tulipanów i innych roślin cebulowych należy wykopać po całkowitym zaschnięciu liści, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Cebule przeglądamy, usuwając te z objawami chorób i przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu.
Wsparcie dla wysokich roślin (ostróżek, rudbekii czy dalii) zapewniamy przez palikowanie i podwiązywanie, bowiem pod ciężarem kwiatów mogą one się połamać w czasie wietrznej pogody. Korzystniej wygląda zastosowanie obręczy z kilku palików i sznurka.
Dzielenie bylin tj. żagwin, czyściec, pierwiosnek, barwinek czy rojnik możemy nadal prowadzić przy sprzyjającej pogodzie. Kosaćce brodawkowe dzieli się i przesadza 2-4 tygodnie po przekwitnięciu.
Nawożenie wszystkich roślin ogrodowych powinno być systematyczne, bowiem dostarcza im składników pokarmowych np. NAWÓZ DO KWIATÓW OGRODOWYCH. Warto stosować nawozy dedykowane np. NAWÓZ DO NAWOŻENIA PELARGONII SURFINII I INNYCH PETUNII, NAWÓZ DO POWOJNIKÓW I INNYCH ROŚLIN PNĄCYCH, NAWÓZ DO HORTENSJI, NAWÓZ DO KWIATÓW CEBULOWYCH.
Podlewanie roślin jest niezbędne, zwłaszcza w okresie suszy. Kwiaty uprawiane w pojemnikach Podczas upałów należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Mączniaki i szarą pleśń zwalczamy w roślinach ozdobnych stosując SIGNUM 33 WG.
Drzewa i krzewy
Sadzenie krzewów ozdobnych z pojemników można prowadzić przez cały sezon wegetacyjny. Jednak należy unikać ich sadzenia w okresie dużych upałów. Sadząc, warto zastosować ZIEMIĘ DO IGLAKÓW, ZIEMIĘ DO AZALII, RODODENDRONÓW I BORÓWEK.
Nawożenie drzew i krzewów powinniśmy prowadzić w czasie ich sadzenia, a później w kolejnych latach min. 1-2 razy w sezonie np. NAWOZEM DO ŻYWOPŁOTÓW, DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH. Warto stosować nawozy dedykowane tj. NAWÓZ DO AZALII, RODODENDRONÓW, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH, NAWÓZ DO MAGNOLII, NAWÓZ DO RÓŻ, NAWÓZ DO HORTENSJI.
Cięcia formujące drzew i krzewów ozdobnych oraz żywopłotów należy wykonywać przy niezbyt upalnej pogodzie. Należy skracać silnie rosnące pędy roślin pnących tj. winobluszcze, glicynie czy miliny. Rany zabezpieczamy MAŚCIĄ OGRODNICZĄ P-13 AA, lub MAŚĆ OGRODNICZA DELTA CHRON SPRAY. Opryskanie całych krzewów preparatem TOPSIN M 500 SC zapewni ochronę przed zgorzelą kory i rakiem drzew.
Ściółkowanie krzewów ozdobnych korą ogranicza rozwój chwastów oraz parowanie wody z gleby, a także zakwasza podłoże. Kwaśnolubne iglaki oraz krzewy tj. azalie, hortensje czy różaneczniki ściółkujemy korą z drzew iglastych.
Szczepienie i okulizacja róż jest metodą na uzyskanie trudno dostępnych odmian tych roślin. Dzika róża doskonale sprawdzi się jako podkładka.
Różne szkodniki (mszyce, skoczki czy nimułki) w czasie upałów mogą masowo wstępować na różach. Po wystąpieniu pierwszych objawów żerowania rośliny opryskujemy środkami ochrony roślin. Na mszyce można zastosować AEROZOL NA MSZYCE, przy innych szkodnikach stosujmy MOSPILAN 20 SP.
Choroby róż (mączniaki, czarna plamistość) zwalczamy z wykorzystaniem środka SUMIN STOPER GRZYBOBÓJCZY
Mączniaki rzekome, fytoftorozę zwalczamy stosując PROPLANT 722 SL, RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG a mączniaki prawdziwe DISCUS 500 WG, DOMARK 100 EC, NIMROD 250 EC, SIGNUM 33 WG, TOPSIN M 500 SC.
Przędziorki w uprawie roślin ozdobnych zwalczamy stosując preparaty tj. ORTUS 05 SC, SILTAC EC.
W DOMU
Balkony i tarasy
Regularne podlewanie roślin w pojemnikach jest niezwykle istotne zwłaszcza w czasie upałów – bez tego rośliny szybko stracą turgor, bowiem ilość podłoża i wody w pojemnikach jest ograniczona.
Dokarmianie kwiatów w pojemnikach jest niezbędne przy ich intensywnym wzroście. Warto stosować nawozy płynne (np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH, NAWÓZ DO PALM, DRACEN I JUK) bądź rozpuszczalne w wodzie (np. NAWÓZ ROZPUSZCZALNY DO UZYSKANIA BUJNYCH KWIATÓW, NAWÓZ BUJNE KWIATY- PELARGONIA, NAWÓZ BUJNE TUJE I INNE ROŚLINY IGLASTE, NAWÓZ BUJNE KWIATY- ROŚLINY BALKONOWE I RABATOWE).
Zawartość substancji organicznej w pojemnikach zwiększamy stosując OBORNIK UNIWERSALNY.
Rośliny doniczkowe
Dokarmianie kwiatów w doniczkach powinno być stałym elementem pielęgnacyjnym. Warto stosować nawozy płynne (np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH, NAWÓZ DO PALM, DRACEN I JUK) bądź rozpuszczalne w wodzie (np. NAWÓZ ROZPUSZCZALNY DO UZYSKANIA BUJNYCH KWIATÓW, NAWÓZ BUJNE KWIATY- PELARGONIA).
Pielęgnacja storczyków to podstawa, by rośliny te długi czas cieszyły nas pięknymi kwiatami. Co 2-3 lata należy wymieniać im podłoże stosując SUBSTRAT DO STORCZYKÓW o pH 6,5-7,0. W późniejszym okresie nawozić z wykorzystaniem NAWOZU DO STORCZYKÓW zawierającego schelatowane mikroelementy.
Regularne podlewanie roślin w doniczkach jest niezwykle istotne zwłaszcza w czasie upałów – bez tego rośliny szybko stracą turgor, bowiem ilość podłoża i wody w doniczkach jest bardzo ograniczona.
Zwiększenie wilgotności powietrza wokół roślin powoduje, że podłoże nie przesycha tak szybko. Na podstawkę warto wyłożyć keramzyt lub hydrożel, które będą magazynowały wodę stopniowo ją odparowując. Innym sposobem jest włożenie osłonek doniczek w większe osłonki, które napełniamy wodą.
Pielęgnacja kaktusów nie jest zbyt czasochłonna – te sukulenty świetnie sobie radzą w pomieszczeniach, wymagają podlewania wiosną i latem (ale nie w czasie upałów). Jeśli wiosną nie zastosowaliśmy nawożenia teraz jest ostatni moment – najlepiej wykorzystać rozpuszczalny w wodzie NAWÓZ DO KAKTUSÓW.