Wrzesień

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień to początek roku szkolnego, ale również okres wzmożonej pracy w ogrodzie. Jeśli nie poświęcimy mu zbyt dużo uwagi to jego wygląd w następnym roku nie będzie nas cieszył. Sadzenie, rozmnażanie i przesadzanie roślin we wrześniu w ogrodzie to podstawowe zadania do wykonania. Jakie jeszcze prace mamy do wykonania w ogrodzie we wrześniu?

OGRÓD UŻYTKOWY

Warzywnik

Zbieramy warzywa ciepłolubne, bowiem we wrześniu mogą pojawiać się już pierwsze przymrozki. Warzywa takie jak pomidory, papryka, dynie, czy ogórki należy już zbierać, by nie doszło do ich uszkodzenia.
Rośliny pomidorów, po zebraniu dojrzałych owoców, możemy ściąć lub lekko wykopać, by powiesić je w altanie lub otwartym garażu, tak aby niedojrzałe owoce mogły jeszcze dojrzeć. Oczywiście niedojrzałe pomidory można także zebrać i umieścić np. w szufladzie, jednak ich smak nie będzie aż tak atrakcyjny jak owoców dojrzewających na roślinie w ogrodzie.
Po zbiorze warzyw możemy przekopać resztki po zbiorach ze zdrowych roślin, co przyśpieszy mineralizację zielonej masy. Innym sposobem wzbogacenia gleby jest wykorzystanie OBORNIK GRANULOWANY.
Rozmnażamy rabarbar poprzez podział karp. Wykopane karpy należy podzielić na 2-4 części, tak aby każda sadzonka miała 1-2 korzenie i 2-3 pączki. Podzielone karpy muszą obeschnąć w miejscu cięcia przed ich posadzeniem. Rabarbar należy zasilić kompostem lub zastosować OBORNIK GRANULOWANY.
Ogławiamy kapustę brukselską, która powinna mieć już zawiązane główki. Najkorzystniej jest, jeśli główki są zbliżone rozmiarem. Zabieg ten wykonuje się do połowy miesiąca.
Późne odmiany niektórych warzyw można jeszcze zasilić po raz ostatni (np. kapustę brukselską, kapustę głowiastą) wykorzystując płynny SUMIN NAWÓZ UNIWERSALNY, jedynie w przypadku gdy występują objawy niedoboru składników pokarmowych. Warzywa przeznaczone do przechowywania nie powinny być już zasilane, chyba że będą zbierane dopiero w październiku.
Do okrycia warzyw pozostających na grządkach warto wykorzystać AGROWŁÓKNINĘ lub FOLIĘ OGRODNICZĄ, by uchronić je przed przymrozkami.
Aby przyśpieszyć rozkład materii organicznej w kompostowniku można zastosować naturalny preparat PRYZMATIX, który zawiera szczepy bakterii przyśpieszających rozkład substancji organicznej.

Sad

Przed sadzeniem drzewek owocowych warto sprawdzić skład gleby. Najlepiej jest w reprezentatywnym miejscu zrobić odkrywkę glebową na głębokość ok. 70 cm (wykop w glebie, aby sprawdzić jej profil, o szerokości ok. 1m). Jeśli gleba jest zasobna w faunę, np. dżdżownice, butwiejące resztki roślin to podłoże jest odpowiednie. Zbyt ubita warstwa gleby, niebieskawo-zielony kolor, piaszczyste bądź żwirowe podglebie świadczą o złych stosunkach powietrzno-wodnych. Aby poprawić kondycję gleby można wysiać rośliny, który potem wykorzystuje się na nawóz zielony. Do wysiewu w tym terminie nadają się wyka i koniczyna z rodziny bobowatych, gorczyca z rodziny kapustowatych bądź żyto ozime. Spośród tych gatunków warto polecić koniczynę białą, która pełni dobrą rolę żywej ściółki w sadzie.
Sadzenie truskawek można prowadzić do końca września. Termin jesienny daje lepsze warunki do przyjmowania się sadzonek, a zbiory przeprowadzimy już w nadchodzącym roku. Termin powinien być tak wybrany, aby nie narazić roślin na przemarznięcie przed ich ukorzenieniem na nowym stanowisku. Sadzonki można także podlać (lub namoczyć ich korzenie) roztworem biostymulatora GREVITAX, wspomagającego rozwój roślin.
Zasilanie truskawek rosnących już na działce można przeprowadzić jeszcze na początku września, wykorzystując NAWÓZ DO NAWOŻENIA TRUSKAWEK, POZIOMEK, MALIN I JEŻYN (połowę zalecanej dawki), tak by w przyszłym sezonie cieszyć się większymi zbiorami.
Nawozimy jesienią winorośl co dwa lata po przeprowadzonych zbiorach, wykorzystując świeży obornik lub kompost, w przypadku ich braku warto zastosować suszony OBORNIK UNIWERSALNY lub NAWÓZ DO WINOROŚLI, wykorzystując połowę zalecanej dawki.
Zbiór orzechów włoskich i laskowych przeprowadza się wtedy, gdy wypadają one ze swych okryw. Oznacza to ich pełną dojrzałość, a tym samym także zwiększoną wartość przechowalniczą.
Zbiór owoców z jesiennych odmian jabłoni i grusz najlepiej przeprowadzać 2-3 tygodnie przed ich osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej. Takie owoce będą się lepiej przechowywać, o ile będą całe i nieuszkodzone.
Zasilanie drzew owocowych np. jabłoni, na których wystąpiły w tym roku objawy niedoboru wapnia (np. na jabłkach pojawiła się gorzka plamistość podskórna) możemy jeszcze przeprowadzić wykorzystując nawozy zasobne w ten składnik.
Przeprowadzamy zabieg ochrony przed kędzierzawością liści na brzoskwini, stosując po opadnięciu liści preparaty tj. MIEDZIAN 50 WG, MIEDZIAN EXTRA 350 SC.
Przeprowadzamy zabieg ochrony przed parchem jabłoni, stosując 5% roztwór mocznika do oprysku drzew i liści zarówno tych pozostałych na drzewach, jak i opadłych, by przyśpieszyć ich rozkład.

OGRÓD OZDOBNY

Trawnik

Aby trawnik w całości pełnił funkcję reprezentatywną, należy także jesienią stosować nawożenie NAWOZEM DO TRAWNIKÓW JESIENNYM, który nie zawiera w swoim składzie azotu (N), a głównie fosfor (P) i potas (K), odpowiadające m.in. za krzewienie i zimotrwałość roślin. Jest także źródłem mikroelementów poprawiających kondycję traw.
Aeracja (napowietrzanie) trawnika we wrześniu powinna być rokrocznie przeprowadzana, bowiem korzystnie wpływa na poprawę stosunków powietrzno-wodnych w glebie. Zabieg ten pomaga zwalczać mech oraz częściowo ogranicza rozwój chwastów.

Rośliny kwitnące

Wieloletnie byliny kwitnące wiosną mogą być teraz przesadzane, w przypadku bylin kwitnących latem i jesienią zaleca się ich przesadzanie na wiosnę. Pozwala to roślinom na odpowiednią adaptację i nie wpływa negatywnie na kwitnienie.
Jednoroczne rośliny kwitnące można jeszcze zasilać, zwłaszcza wtedy gdy kwitną one do później jesieni.
Sadzimy cebulowe rośliny ozdobne, przy czym korzystniejszym terminem jest koniec września, zaś na początku miesiąca warto dobrze przygotować stanowisko pod ich uprawę. Zbyt ciężką, gliniastą glebę rozluźniamy piaskiem lub torfem, a zbyt piaszczyste wzbogacamy kompostem lub OBORNIK GRANULOWANY.

Drzewa i krzewy

Róże warto zasilić nawozem potasowym, co korzystnie wpłynie na ich zimotrwałość.
Drzewa i krzewy iglaste warto zasilić stosując NAWÓZ DO NAWOŻENIA IGLAKÓW JESIENNY, który nie zawiera azotu (N). Specjalnie opracowana receptura umożliwia zaspokojenie ich potrzeb pokarmowych w okresie zmniejszonego zapotrzebowania na składniki pokarmowe.
Podlewamy zimozielone rośliny, bowiem woda zgromadzona w komórkach roślin pomoże im przetrwać okres zimowy, który niejednokrotnie jest deficytowy względem ilości wody w glebie.

W DOMU

Balkony i tarasy

Rośliny egzotyczne warto jak najdłużej trzymać na zewnątrz, oczywiście uwzględniając ich preferencje temperaturowe. Poprawia to kondycję roślin oraz ogranicza rozprzestrzenianie się szkodników. Pamiętajmy, że część z tych roślin może być na zewnątrz aż do pierwszych przymrozków (np. oleander, figowiec, drzewko oliwne). Dopiero gdy temperatury zaczną spadać poniżej temperatury krytycznej przenosimy je do pomieszczeń.
Zmiana aranżacji balkonu czy tarasu jest jeszcze w pełni możliwa, choć im wcześniej tym lepiej. Jesienią możemy sadzić wrzosy, chryzantemy, ozdobne papryki a także bratki.
Wieloletnie rośliny ozdobne nie powinny być nawożone jesienią, bowiem zabieg taki mógłby zakłócić naturalną fazę spoczynkową.
Przechodzenie w stan spoczynku powinno odbywać się stopniowo, zapewniając im chłodniejsze warunki w temperaturze 10-15ᵒ Zbyt nagłe zmiany mogą przyczyniać się do żółknięcia i opadania liści. Roślinom tym ograniczamy podlewanie i nie stosujemy nawożenia aż do wiosny.

Rośliny doniczkowe

Kwitnące jesienią rośliny należy zasilać stosując w tym celu SUMIN NAWÓZ UNIWERSALNY.
Przygotowujemy rośliny do sezonu grzewczego, myjąc je z zalegającego na nich kurzu oraz wykładając na podstawki keramzyt lub kamyczki, tak aby zalewając podstawki wodą doniczka nie stała w wodzie, a parująca woda zwiększała wilgotność wokół roślin. Można również po prostu zraszać rośliny wodą o temperaturze pokojowej, z wyjątkiem gatunków o liściach pokrytych włoskami tj. fiołek afrykański.

Polecane produkty

Kalendarz ogrodnika

Październik