Pomidor uprawa, choroby i ochrona

Pomidor - uprawa, choroby i ochrona
Dojrzewające w pełnym słońcu, pachnące i soczyste pomidory to smak lata.

Pomidor uprawa, choroby i ochrona.

Pomidory charakteryzują się wysoka wartością odżywcza, są lekkostrawne i małokaloryczne. Stanowią bogate źródło witaminy C, a także witamin B1 i B2 oraz prowitaminy A.

Karoten oraz likopen zawarte w pomidorach chronią organizm człowieka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz mają znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Uprawa pomidorów wcale nie musi być wyzwaniem. Coraz częściej w naszych ogrodach pojawiają się mniejsze i większe grządki , gdzie warto zaplanować miejsce do uprawy tych warzyw.

Również w miastach powraca moda na ogrody warzywne- na balkonach, tarasach często goszczą doniczki z ziołami czy pomidorami. Aby jednak uprawa się udała musimy pamiętać o nawożeniu czy ochronie przed chorobami i szkodnikami. Nowoczesna amatorska uprawa roślin korzysta nie tylko z nawozów mineralnych czy też chemicznych środków ochrony roślin, ale coraz częściej z ekologicznych produktów.

Uprawa pomidorów

Może być uprawiany na każdej glebie, która jest w bogata w składniki pokarmowe, próchnice oraz przepuszczalna. Optymalne pH waha się między 5,5 – 6,5.

Pomidory kochają słońce! jest czynnikiem warunkującym piękne wybarwienie oraz wpływa na smak owoców. Jednym z najważniejszych warunków sukcesu w uprawie pomidorów są zdrowe i silne sadzonki. Możemy pokusić się o własną produkcję rozsady. Siew wykonujemy od połowy marca. Ważne, aby zabezpieczyć nasiona przed grzybami warto zastosować naturalny produkt FITOGARD. Płyn służy do zaprawiania nasion przed wysiewem. Ma działanie bakteriobójcze i chroni przed grzybami alternaria: Alternaria spp.

Nasiona najlepiej wysiać do specjalnie do tego skomponowanej ziemi - do wysiewu i pikowania - jej skład zapewnia optymalne warunki do wzrostu naszej rozsady. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup gotowych sadzonek to wybierajmy te , które mają silną łodygę, są intensywnie zielone. Pomidory sadzimy po 15 maja – po „zimnej Zośce”. Dołek dla młodej rośliny powinien być tak głęboki, aby nasada korzeni przykrywa warstwa ziemi o grubości 5-10 cm. Młode pomidory podlewamy mocno zaraz po posadzeniu.

Dodatkowo do stymulacji rozwoju systemu korzeniowego warto zastosować MULTIROOTS. Produkt przeznaczony jest do aktywacji i wspomagania procesu ukorzeniania. Działa stymulująco na rozwój korzeni, w szczególności korzeni włośnikowych, ułatwia pobieranie składników pokarmowych poprzez zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych korzeni, stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się organizmów glebowych. Znacznie wpływa na lepsze ukorzenienie rozsady pomidorów.

Nawożenie

Pomidory mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Możemy do nawożenie wykorzystać produkty ekologiczne oraz mineralne. Zawierają wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego wzrostu i plonowania roślin.

Pierwsze nawożenie zaczynamy po 2 tygodniach od posadzenia. Do nawożenia możemy wykorzystać Nawóz organiczny do warzyw wytworzony na bazie składników organicznych i minerałów naturalnego pochodzenia, zawierający makro i mikroelementy oraz wysokie stężenie kwasów humusowych. Do nawożenia mineralnego możemy zastosować Sumin Nawóz do pomidorów - zestawione w optymalnej proporcji makro i mikroskładniki pokarmowe gwarantują obfite kwitnienie i owocowanie roślin. Odpowiednio dobrane formy azotu, fosforu oraz szybko przyswajalny magnez decydują o prawidłowym, rozłożonym w czasie działaniu nawozu i skutecznym pobieraniu składników pokarmowych przez rośliny. Każda granulka zawiera deklarowane składniki pokarmowe. Zapewnia to ich równomierne rozmieszczenie na powierzchni gleby.

Najszybciej przyswajalne są nawozy w formie płynnej, zwłaszcza w okresie silnego wzrostu pomidorów (lipiec/sierpień) warto włączyć tą formę nawożenia. Idealnie w tej roli sprawdzi się Sumin nawóz płynny do pomidorów. Jego forma umożliwia szybką przyswajalność składników pokarmowych czyniąc go bardzo efektywnym. Zapewnia prawidłowy wzrost oraz obfite i smaczne plony.

Warto wiedzieć

  • Odstępy między roślinami – są konieczne do utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza, aby nie dać warunków do rozwoju chorób grzybowych.
  • Ściółkowanie – naturalna warstwa skoszonej trawy czy innej zielonej masy zapewni skuteczną ochronę przed chwastami oraz ograniczy parowanie wody.
  • Zawiązywanie owoców – aby poprawić jakość pyłku oraz efektywność zawiązywania owoców zastosuj Tytanit – gwarantuje zwiększenie plonu!
  • Wyłamywanie – pędy wyrastające z kątów liściowych należy systematycznie usuwać – wpływa to lepsze zawiązywanie się owoców.
  • Pęd główny – należy co tydzień przywiązywać do palika, aby zapewnić roślinie prawidłowy pokrój, idealnie do tego przyda się zapinka biodegradowalna.

Ochrona pomdora

Pomidory i inne gatunki z rodziny psiankowatych (ziemniaki, papryka, bakłażan) narażone są na liczne choroby oraz szkodniki. Warto zadbać, aby nasze rośliny były chronione.

Ekologiczna Ochrona

Pomidor uprawa, choroby i ochrona

Do najgroźniejszych chorób pomidora, należy zaraza ziemniaka. W bardzo szybkim tempie może doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny, dlatego tak ważna jest profilaktyka w walce z tym patogenem.

Sumin Lecithin do warzyw stanowi naturalna barierę ochronną.

Pomidory atakowane są też przez szkodniki: mszyce, wciornastki, przędziorki, mączliki oraz inne...

Do walki z tymi nieproszonymi gośćmi możemy zastosować:

Zaraza ziemniaczana na pomidorach

Choroba występuje na ziemniakach, pomidorach i innych warzywach psiankowatych. U pomidora poraża wszystkie organy nadziemne rośliny, w tym także owoce. W uprawie pomidora pod osłonami pierwsze objawy widoczne są w kwietniu.

Objawy na roślinach uprawianych w gruncie obserwowane są zazwyczaj pod koniec czerwca. Początkowo na liściach pojawiają się szarozielone wodniste plamy, które następnie brązowieją. Brunatne, nekrotyczne przebarwienia występują także na łodygach i zawiązkach owoców. Na większych, ale wciąż niedojrzałych owocach tworzą się wypukłe, twarde plamy. Owoce gniją i przedwcześnie opadają. Na spodniej części liści może ponadto wystąpić szarawy nalot. Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia, przenosząc się na wszystkie rośliny rosnąc w bliskim sąsiedztwie.

Ochrona: Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP, Cabrio Duo 112 EC, Polyram 70 WG, Orvego 525 SC, Amistar 250 SC, Proplant 722 SL, Revus 250 SC, Signum 33 WG

Zielona Apteka: Lecithin w warzywach, Help Plant Cu

Brunatna plamistość liści pomidora

To choroba powodowana przez grzyb Cladosporium fulvum, który najczęściej atakuje pomidory uprawiane w tunelach foliowych oraz szklarniach. Formy przetrwalnikowe potrafią całymi latami zimować w podłożu albo na elementach konstrukcyjnych. Pierwsze objawy pojawiają się na dolnych liściach, na których początkowo można zauważyć niewielkie, żółte plamy. Plamy z czasem zaczynają się powiększać, aż stają się brunatne - stąd wzięła się nazwa choroby - brunatna plamistość. Zarodniki grzybów pojawiają się również na spodniej stronie liścia - w postaci szarego nalotu – stanowią one źródło infekcji na kolejne rośliny. Zaatakowane przez chorobę liście umierają i zasychają, to samo dzieje się z szypułkami i działkami kwiatów.

Ochrona: Scorpion 325 SC

Przędziorek – niewidoczny szkodnik pomidora

Przędziorek jest bardzo groźnym szkodnikiem pomidorów uprawianych pod osłonami. Najczęściej występuje przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) oraz przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus). Rozwój tych dwóch pajęczaków jest bardzo podobny, z tą różnicą, że przędziorek szklarniowiec nie wytwarza jaj zimowych. Wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorka odżywiają się sokiem komórkowym wysysanym przeważnie z liści. W wyniku żerowania na opanowanych organach powstają jasne punkty, które rozlewają się na całą powierzchnię. Mocno zaatakowane liście zasychają. Na zasiedlonych przez szkodnika roślinach widoczna jest delikatna pajęczynka.

Bezpośrednio po zauważeniu szkodnika należy opryskiwać rośliny akarycydami: Floramite 240 SC, Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC.

W ekologicznej walce pomoże nam: Siltac EC, Laser 940 EC oraz Laser RTU.